Високите разходи за живот и нестабилните цени на наемите в Канада създават предизвикателства за много имигранти, които се опитват да направят страната своя нов дом. Тази тенденция предизвиква загриженост, тъй като нарастващ брой емигранти изглежда са принудени да напуснат Канада, след като са я избрали като своето място за ново начало в живота, аналзира Ройтерс.

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо е използвал имиграцията като важно средство за справяне с предизвикателствата, свързани с застаряващото население и забавянето на растежа на населението. Този подход е помогнал да се поддържа бързият ръст на населението в страната, а Статистическата служба на Канада съобщи, че населението на Канада се увеличава с най-бързия си темп от повече от шест десетилетия.

Въпреки това постепенно се наблюдава обратна тенденция. През първите шест месеца на 2023 г. около 42,000 души напуснали Канада, като се добавят към 93,818 души, които напуснали страната през 2022 г., и 85,927 напуснали Канада през 2021 г., според официални данни.

Имигрантите, които решават да напуснат Канада, обаче не правят това лекомислено. Те се сблъскват с високи разходи за живот, които включват високите цени на наемите и жилищата. Разходите за наеми са станали основна причина за загриженост сред имигрантите, които се чувстват изнудвани от високите цени и нестабилната наемна среда.

Например, 25-годишна имигрантка, която пристигна в Канада като бежанец от Хонконг през 2022 г., разказва, че сега плаща 650 канадски долара (приблизително 474 долара) месечен наем за малък апартамент в Скарбъро, северно от Торонто. Този разход представлява около 30% от месечния й доход, като тя също работи на три различни работни места на непълен работен ден, за да се справи с разходите.

Имигрантите изразяват загриженост и за стабилността на наемните си договори, като се оплакват от несигурността и голямата част от доходите, която отива за наемите. Съгласно средните цени за наеми около 60% от доходите на домакинствата ще бъдат изразходвани за жилищни разходи, като този процент се увеличава значително за големите градове като Ванкувър и Торонто.

Въпреки че тази тенденция на имигрантите, напускащи Канада, все още е малка част от общото население, тя събужда опасения сред адвокати и консултанти по имиграцията. Те предупреждават, че дългосрочната устойчивост на страната като предпочитано място за имиграция може да бъде подкопана, ако тази тенденция се засили.

Мелони: Миграцията няма да реши демографската криза в Европа

Мелони: Миграцията няма да реши демографската криза в Европа

Тя говори на среща за демографията в Будапеща, организирана от унгарския премиер Виктор Орбан