Краят на преференциалната търговия с Европейския съюз през юни може да лиши Украйна от 3,5 милиарда евро годишни приходи - дупка, която другите пазари няма да могат да запълнят. За това предупреди ръководителят на парламентарната комисия по финансовите въпроси Данило Хетманцев, цитиран от "Ройтерс".
ЕС временно се отказа от митата и квотите върху украинското селско стопанство след руската инвазия, но срокът на мерките изтича на 5 юни.
Преди дни дипломати от ЕС разкриха, че блокът обмисля връщане към предвоенното си търговско споразумение с Украйна, докато преговаря за ново такова.
Хетманцев посочи, че производителите на царевица, захар, мед и птиче месо ще бъдат най-силно засегнати.
"Според експертни оценки новите търговски условия след края на "икономическия безвизов режим" могат да ни струват 3,5 милиарда евро годишно", изчисли той.
"Това е сериозен удар - през 2025 г. общият месечен износ на стоки е средно 2,9 милиарда евро и е практически невъзможно да се компенсират подобни загуби в износа на селскостопански продукти на други пазари", отбеляза Хетманцев.
Министърът на финансите на Украйна в сряда заяви, че преговаря с Брюксел за подновяване на извънредните мерки, но Европейската комисия посочи, че не е планирано удължаване.
Фермерите от ЕС многократно протестираха срещу притока на по-евтини продукти от Украйна и Комисията въведе "аварийни спирачки" на вноса на птиче месо, захар, овес, царевица, зърнени храни и мед, ако те надвишават средната годишна стойност през 2021-2023 г.
Комисията обмисля и рязко намаляване на украинския внос на захар на фона на оплаквания, че големите доставки са предизвикали срив в цените.