Американците са станали по-малко склонни да приемат имигранти, живеещи без легален статут в страната, от времето на първото президентство на Доналд Тръмп, показва ново проучване на Reuters/Ipsos.
Въпреки това мнозина остават резервирани към сурови мерки като използването на лагери за задържане в рамките на обещаната от Тръмп масова депортационна кампания.
Според анкетата, проведена от 5 до 10 декември, 33% от анкетираните смятат, че повечето или всички имигранти без легален статут трябва да имат право да останат в САЩ. Това е спад спрямо 39% през 2017 г., в началото на първия мандат на Тръмп. Междувременно, 53% от анкетираните сега подкрепят депортацията на повечето или всички имигранти без легален статут, сравнено с 51% през 2017 г.
Само 30% от анкетираните се съгласиха с твърдението, че "нелегалните имигранти трябва да бъдат арестувани и задържани в лагери, докато очакват депортационни изслушвания", докато 53% не са съгласни.
Тръмп, който спечели изборите през ноември с обещание да затегне мерките срещу нелегалната имиграция, планира да депортира рекорден брой имигранти. Вицепрезидентът Дж. Д. Ванс заяви, че администрацията има за цел да депортира по 1 милион души годишно.
Според анализ на American Immigration Council, пълната депортация на всички имигранти без легален статут би струвала около 88 милиарда долара годишно.
Спадът в подкрепата за оставане на имигранти без легален статут е особено силен сред републиканците - 9% спрямо 18% през 2017 г. Подобен спад се наблюдава и сред испаноговорящите, където подкрепата е паднала на 47% от 54%.
Въпреки твърдата реторика на Тръмп, анализатори предупреждават, че агресивни мерки, като разделяне на семейства или интерниране на имигранти в лагери, може да отслабят подкрепата за него.
Проучването също така показва, че имиграцията е приоритет за 27% от анкетираните в първите 100 дни от втория мандат на Тръмп, което е повече от всяка друга политика.