Сирийският президент Башар Асад обяви, че няма друга възможност освен победа в конфликта в страната му, посочвайки че правителството му не може да постигне резултати с опозиционните групировки, които присъстваха на неотдавнашните мирни преговори.

Интервюто на Асад за хърватския вестник "Вечерни лист" изглежда е било проведено преди американският президент Доналд Тръмп да обвини Асад в пресичането на "много, много линии" с нападението с отровен газ във вторник.

Тръмп е променил отношението си към Асад след химическата атака

Тръмп е променил отношението си към Асад след химическата атака

Прекрачени са много граници...

Асад не е бил запитан за химическата атака в северозападния сирийски град Хан Шейхун, показва текстът на интервюто, публикуван от сирийската държавна агенция САНА. Правителството на Асад категорично отрече каквато и да е роля в атаката.

Повече от 6 години след началото на сирийския конфликт, Асад изглежда военно непробиваем в районите в Западна Сирия, където той окопа режима си с решаващата помощ от Русия и подкрепяните от Иран паравоенни формирования от целия регион на Близкия изток.

Интервюто подчертава увереността на Асад, като той е повторил целта си да смаже бунтовниците. Той също така повторил отхвърлянето на федерализма, към който се стремят кюрдските групировки в Северна Сирия.

20 жени и 30 деца сред загиналите 86 души при химическата атака в Сирия

20 жени и 30 деца сред загиналите 86 души при химическата атака в Сирия

86 са загиналите

"Както казах неотдавна, ние имаме голяма надежда, която става все по-голяма; и тази надежда е изградена на увереност, защото без увереност няма да има никаква надежда. Във всеки случай, ние нямаме друга опция освен победа", коментирал сирийският държавен глава.

"Ако не спечелим тази война, това означава, че Сирия ще бъде изтрита от картата. Ние нямаме избор и трябва да воюваме и ето защо ние сме уверени, ние сме упорити и ние сме решителни", допълни той.

Повече от 70 души, включително най-малко 20 деца, бяха убити при химическата атака във вторник.

Руските съюзници на Асад твърдят, че жертвите са били причинени от изтичане от оръжеен склад, където бунтовниците били произвеждали химически оръжия, след като складът бил ударен от сирийски въздушен удар. Бунтовниците отхвърлят това.

Бунтовниците през последните седмици предприеха две от най-дръзките си нападения от месеци насам, атакувайки в Дамаск и северно от контролирания от правителството град Хама. Сирийската армия твърди, че двете нападения са били отблъснати.

Асад, цитирайки последните офанзиви на бунтовниците в Дамаск и близо до северния град Хама, заяви, че "опозицията, която съществува, е джихадистка опозиция в извратен смисъл на джихад".

"Ето защо ние не можем на практика да постигнем какъвто и да е действен резултат с тази част на опозицията (в преговорите). Доказателствата са, че по време на преговорите в Астана те започнаха атаката си срещу градовете Дамаск и Хама и други части на Сирия, повтаряйки цикъла на тероризма и избиването на невинни хора", изтъкна Асад.

Подкрепяните от Русия преговори в Астана стартираха с подкрепа от Турция, която е основен поддръжник на опозицията на Асад. Те подкрепиха прекратяването на огъня между правителството и бунтовниците, което беше сериозно нарушено след като беше обявено през декември.

Новият кръг от непреки мирни преговори приключиха в Женева в края на март без сериозен пробив в усилията за прекратяване на конфликта, при който загинаха стотици хиляди хора и създаде милиони бежанци.

Сирийското правителство разглежда всички групи, биещи се с него като терористи с дневен ред, определен от чужди правителства, включително Турция, Саудитска Арабия, Катар и САЩ.