България ще продължи да съдейства на Грузия в процеса на приобщаването й към Европейския съюз.

Такъв ангажимент пое премиерът Бойко Борисов при днешната си среща с грузинския си колега Мамука Бахтадзе. Двамата разговаряха в Ню Йорк, където водената Борисов българска делегация ще участва в 73-ата сесия на Общото събрание на Организацията на обединените нации.

Българският премиер подчерта, че страната ни е сред най-активните поддръжници на европейската и евроатлантическата перспектива на Грузия. Той отбеляза, че нашата страна оценява много високо и съвместната работа на кавказката страна с ЕС за гарантирането на сигурността в Черноморския регион.

Припомняме, заместник-генералният секретар на НАТО Роуз Гьотемюлер отбеляза съществения напредък на Тбилиси по пътя към членство в Алианса. През миналата седмица тя посети грузинската столица.

НАТО: Грузия показва голям напредък по пътя към членство в Алианса

НАТО: Грузия показва голям напредък по пътя към членство в Алианса

Зам.-генералният секретар Роуз Гьотемюлер посети Тбилиси...

"Потвърждаваме своя интерес за по-нататъшно интензивно сътрудничество с Грузия в областта на отбраната, както по двустранна линия, така и по линия на реализирането на Съдържателния пакет НАТО-Грузия", подчерта българският министър-председател.

Той изрази удовлетворението си от отличните двустранни отношения между двете държави, като подчерта, че Грузия е сред основните външнополитически партньори на България в региона на Черно море и Южен Кавказ.

"Икономическите връзки между двете страни през последните години се характеризират с високи нива на стокообмен, но също така съществува и нереализиран икономически потенциал. За нас изпълнението на Споразумението на Грузия с ЕС за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия е нова рамка и възможност за развитие на експортния потенциал на двете страни", посочи Бойко Борисов.

По време на срещата той съобщи, че България проявява интерес към задълбочаването на сътрудничеството в контекста на инфраструктурната свързаност между Европа и Азия, особено в изпълнението на проекти от общ интерес в областта на енергетиката и транспорта.

"Българските компании имат интерес и биха могли успешно да участват в изпълнението на отделни дейности по приоритетни за Грузия проекти", обяви Борисов.

По думите му, растящото значение на Грузия и България за развитието на транзитните транспортни коридори между Азия и Европа обуславя приоритетната позиция на сектор "Транспорт" в двустранното сътрудничество.

"Българското правителство има интерес за развитието на морските превози между двете страни. Ще продължим да участваме активно в консултациите по създаването на нов мултимодален транспортен коридор "Персийски залив-Черно море" от Иран до България и Гърция, както и по развитието на Транскаспийския международен транспортен маршрут - през Варна и Бургас към Грузия, Азербайджан, Казахстан и Китай, или т. нар. Нов път на коприната.", подчерта той.

Министър-председателят отбеляза, че Грузия е стратегически партньор на ЕС по отношение на повишаването на сигурността на енергийните доставки, диверсификацията на маршрутите и източниците на доставки на газ за Европа и България. "България има силен интерес от изграждането на Южния газов коридор", категоричен бе Борисов.