Решението на Великобритания да разреши износа на компоненти за изтребители F-35 за Израел, въпреки че призна, че те биха могли да бъдат използвани в нарушение на международното хуманитарно право в Газа , е законно, постанови в понеделник Висшият съд на Лондон, предава "Ройтерс".
Ал-Хак, групировка, базирана в окупирания от Израел Западен бряг, предприе съдебни действия срещу британското Министерство на бизнеса и търговията заради решението му да освободи части за F-35, когато миналата година беше спряно от някои лицензи за износ на оръжие.
Обединеното кралство прецени, че Израел не е поел ангажимент да спазва международното хуманитарно право в продължаващата военна си кампания.
Но Великобритания не спря лицензите за компоненти на F-35, които влизат в резервен пул от резервни части, които Израел може да използва на съществуващите си изтребители F-35.
Великобритания заяви, че спирането на тези лицензи би нарушило глобална програма, която доставя части за самолета, с негативно въздействие върху международната сигурност и "ще подкопае доверието на САЩ във Великобритания и НАТО".
На изслушване миналия месец Ал-Хак заяви, че решението е незаконно, тъй като е в нарушение на задълженията на Великобритания съгласно международното право, включително Женевската конвенция, но Висшият съд отхвърли оспорването на групата.
Съдиите Стивън Мейлс и Карън Стейн заявиха, че делото е за това дали съдът може да постанови, че Великобритания трябва да се оттегли от международната програма F-35, което е "въпрос на изпълнителната власт... не на съдилищата".
Според представители на Газа, бомбардировките на Израел са убили над 56 000 палестинци, като същевременно са разселили почти цялото население от над 2 милиона души и са хуманитарна криза в анклава.
Израел започна кампанията си в отговор на атаката от октомври 2023 г., при която бойци, водени от Хамас, убиха около 1200 души и взеха 251 заложници.
Съдът заяви, че британският министър на бизнеса Джонатан Рейнолдс е бил "изправен пред трудния избор между приемането на отделянето от програмата за F-35 или оттеглянето ѝ от нея и приемането на всички произтичащи от това отбранителни и дипломатически последици".
Ал-Хак заяви, че е разочарована от решението, но че правното ѝ оспорване е допринесло за частичното спиране на лицензите за износ на оръжие от страна на Великобритания през 2024 г.
Дженин Уокър, адвокат от Глобалната мрежа за правни действия, която подкрепи делото на Ал-Хак, заяви пред Кралския съд в Лондон: "В момента анализираме решението за основания за обжалване."
"Това е жалък неуспех след толкова дълга битка за Ал-Хак и всички палестинци, които следят случая. Това обаче не е краят."
Благотворителните организации Oxfam, Amnesty International и Human Rights Watch, които се намесиха в случая, също разкритикуваха решението.
Говорител на британското правителство заяви: "Това решение показва, че Обединеното кралство прилага един от най-стабилните режими за контрол на износа в света. Ще продължим да държим лицензирането на износа на отбранителна продукция под внимателен и постоянен преглед."