Европейската комисия обяви, че е започнала процедура по подновяване на мярката за блокиране на санкциите, за да защити европейския бизнес в Иран, след като САЩ отново наложиха санкции на Техеран, съобщава "Ройтерс".
Комисията подчерта в изявление, че "започна официалният процес за активиране на Блокиращия статут чрез актуализиране на списъка на санкциите на САЩ по отношение на Иран, които попадат в обхвата му", като се позовава на оригинален регламент на ЕС от 1996 г.
От Европейската комисия посочиха, че мярката ще влезе в сила в рамките на два месеца, освен ако Европейският парламент и правителствата на страните членки на ЕС не я отхвърлят, но че тя би могла да бъде активирана и по-скоро, ако има силна политическа подкрепа.
Представители на ЕС изтъкват, че преработват блокиращия статут, за да се обхване решението на американския президент Доналд Тръмп от 8 май да възобнови санкциите, свързани с Иран след изтичането на 90 и 180-дневните преходни периоди, включително санкциите, насочени към жизнения петролен сектор на Иран и транзакциите с неговата централна банка.
Блокиращият статут на ЕС забранява на всяко дружество от ЕС да спазва санкциите на САЩ и не признава никакви съдебни решения, които налагат американските санкции. Той е разработен, след като САЩ се опитаха да санкционират чуждестранни компании, търгуващи с Куба през 1990-те години, но тези санкции никога не са били официално изпълнявани.
Други мерки, предложени от Европейската комисия, включват настояване от правителствата на страните членки да извършват трансфери към централната банка на Иран и да започнат правния процес, който позволява на Европейската инвестиционна банка да отпуска заеми за проекти на ЕС в Иран.