Говорителят на каталунското правителство Джорди Турул съобщи, че регионът няма да се откаже от плановете си да поиска независимост след референдума от 1 октомври, съобщават "Ройтерс" и други осведомителни агнеции.
"Да се предадем, не е част от сценария", коментира Турул. Той заявява, че каталунските власти все още трябва да вземат решение относно формата на отговора си до Мадрид за това, което са решили, но отбелязва, че няма да кажат "нищо ново от вече казаното в понеделник". Според говорителя, испанското правителство "затвори вратата за диалог", след като Каталуния пожела да обсъди въпроса за своята независимост.
В понеделник Пучдемон потвърди позицията си, че Каталуния е готова за диалог, но отказва да даде по-ясен отговор. Правителството в Мадрид даде на региона още три дни до четвъртък да даде разяснения дали е обявена "независимост" и заплашва да отнеме автономията им.
Днес студенти развяват каталунският флаг "Есталада" по време на протест срещу задържането на лидери на две от най-големите каталунски организации, Джордан Санчес от каталунското народно събрание и Джорди Кюксарт от Омниум, които са задържани от Върховния съд на Испания в Барселона.
Каталунското правителство обвини Мадрид, че е взел "политически затворници", а една от групите призова за мирни демонстрации. Пучдемон коментира задържането с думите: "За съжаление отново имаме политически затворници".
Фразата припомня военната диктатура на Франко, когато каталунската култура и език системно са потискани. Тя носи емоционален резонанс в паметта на много испанци.
Министърът на правосъдието Рафаел Катала коментира, че арестът на лидерите на Каталунското национално събрание и Омниум е съдебно, а не политическо решение.
"Можем да говорим за политици в затвора, но не и за политически затворници", казва той. "Те не са политически затворници, защото вчерашното задържане се дължи на (съмнение за) престъпление", допълва той.
"Те са преминаха границата", коментира Еулалия Лопес, 54-годишен офис сътрудник в Барселона. Тя коментира, че тя и колегите ѝ ще излязат по улиците, ако Мадрид продължи и поеме контрола над региона.
Европейските столици и финансовите пазари гледат с тревога случвашото се. Редица компании, местят централите си извън Каталуния след референдума.
Един от големите чуждестранни инвеститори в Каталуния, "Фоксваген" заяви, че испанският им клон "Сеат", отлага обявяването на името на предстоящия модел кола. "С цялата испанска медия, фокусирана върху политиката в момента, решихме да изчакаме по-добро време", коментира говорител на "Сеат"