Австралия е платила на Съединените щати 800 милиона австралийски долара (525 милиона щатски долара) във втората вноска по сделката за ядрените подводници AUKUS, съобщава "Ройтерс".
Това се случва въпреки текущия официален анализ на споразумението от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Премиерът Антъни Албанезе днес потвърди поредната вноска, след първоначално платени 500 милиона долара през февруари.
През 2023 г. Съединените щати, Австралия и Великобритания разкриха подробности за план за снабдяване на Австралия с ядрени подводници от 2030 г., за да се противодейства на амбициите на Китай в Индо-Тихоокеанския регион. Австралия се ангажира да похарчи 368 милиарда австралийски долара за три десетилетия в най-голямата си сделка за отбрана досега.
Канбера трябва да плати на САЩ 2 милиарда долара до края на годината, за да подкрепи разширяването на американските корабостроителници за подводници.
"Има график на плащанията, които трябва да бъдат извършени. Имаме споразумение със Съединените щати, както и с Обединеното кралство, става въпрос за увеличаване на техния капацитет, техния индустриален капацитет", отбеляза Албанезе.
"Като част от това, имаме и австралийци на място, които добиват тези умения", допълни той.
През юни Тръмп разпореди официален анализ на AUKUS, за да провери дали пактът отговаря на критериите му "Америка на първо място". Анализът е ръководен от Елбридж Колби, който в миналото е изразявал скептицизъм относно AUKUS.
Австралия смята подводниците за ключови за своята отбрана, тъй като напрежението около натрупването на военни сили от страна на Китай нараства. Страната е уверена, че пактът ще бъде запазен.
"Ние подкрепяме AUKUS", изтъкна Албанезе. "Имаме споразумение на ниво договор с нашите партньори, подписано, разбира се, в Сан Диего със Съединените щати и Обединеното кралство".
Вашингтон ще продаде няколко ядрени подводници клас "Вирджиния" на Австралия, а Великобритания и Австралия по-късно ще построят нова подводница клас AUKUS.