В руската Дума се проведе международна конференция, посветена на проблемите на жените кюрдки и язидки във войната с ИДИЛ и участието им във въоръжените формирования срещу радикалната групировка в Близкия Изток, предаде БНР.

В нея участваха жени от кюрдски произход от Сирия, Ирак и Турция. Те разказаха пред какво са били изправени жените-кюрди в тази част на Близкия Изток и за зверствата, на които са били подложени от страна на екстремистите и властите в Турция.

В югоизточната част на страната Анкара води открити военни действия срещу местните кюрди и техните въоръжени формирования от ПКК. Там турските власти не допускат народните представители от прокюрдската парламентарна формация Партия на демократичните народи в Меджилиса да посетят своите избирателни райони, под претекст, че се води антитерористична операция.

Една от жените, които са били пленници на ИДИЛ от кюрдите и язидите в Сирия - Ехлас Бажо, разказа пред българската обществена медия ужасът, пред който са били изправени.

"Те  разделиха мъжете от децата и жените. Отведоха 95-те мъже от нашето село и се опитаха да им сменят религия. Заплашваха, че ще ги убият и въпреки това, те не се отказаха от вярата си, след което бяха убити.

След това ни отведоха в някакво помещение, което се превърна за нас в истински затвор. Разделиха възрастните жени от младите момичета и жени.

Малките момчета ги отведоха на страни, за да започнат да ги учат как да стрелят и да си служат с оръжието, за да могат да воюват против своите роднини - язидите и кюрдите от съпротивнителните отряди. 

На ден ни изнасилваха по пет пъти и ни принуждаваха да правим ужасни неща против нашата воля и желание. Сега не съм състояние дори да говоря това което ставаше с нас в този момент. Това което правиха бойците от ИДИЛ с нас не мога да го опиша с думи. Моят призив към международната общност е да бъде прекратено това насилие", разказва жената, преживяла ужаса на отвличането.

Движението „Свободни жени на Кюрдистан“ работи много активно и затова управляващите се опитват да ги унищожат, каза Диарет Ташдемир пред кореспондента на БНР в Москва.

"50-годишна жена от град Нусейбин, след като бе убита, седем дни тялото й стоеше на улицата, без никой от близките й да има право да го вземе и да го погребе. Свидетели сме на такова насилие, че дори мъртвите страдат от него. На улиците на тези градове има същите надписи, като тези в сирийските кюрдски градове, чийто автори са ИДИЛ и когато питаме властите в Анкара дали знаят кой е техният автор, те не дават отговори", заяви Ташдемир.