Европейската комисия предложи изменение в Европейския закон за климата, с което се въвежда нова междинна цел: намаляване на нетните емисии на парникови газове с 90% до 2040 г. спрямо нивата от 1990 г. Това предложение се вписва в политическите насоки на Комисията за периода 2024—2029 г. и идва след широки обществени консултации и последното глобално климатично оценяване по Парижкото споразумение.
Според Комисията, новата цел ще осигури стабилност и предвидимост за инвеститорите, ще засили конкурентоспособността на европейската индустрия, ще ускори иновациите и ще направи Европа по-енергийно независима. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен подчерта, че "пътуването към декарбонизацията е прагматично и реалистично", като индустрията и гражданите очакват решителни действия.
ЕС вече е на път да постигне настоящата си цел за 2030 г. - намаление с 55%. Новата 90-процентна цел се гради върху този напредък и предвижда допълнителна гъвкавост между секторите, използване на висококачествени международни въглеродни кредити след 2036 г., както и въвеждане на постоянни вътрешни поглъщания в схемата за търговия с емисии.
Комисията публикува и съобщение относно напредъка по изпълнението на Пакта за чиста промишленост - ключов инструмент за постигане на новите цели. Сред мерките са нова рамка за държавна помощ, опростяване на механизма за корекция на въглеродните емисии на границите и препоръки за данъчни стимули за инвестиции в чисти технологии.
Новата климатична цел идва на фона на стабилна обществена подкрепа за зелената трансформация - според последното проучване на Евробарометър гражданите на ЕС ясно заявяват желанието си за устойчив преход. До края на годината се очаква и законодателен преглед на ключови механизми, включително допълнителни предложения за укрепване на въглеродната корекция при износ.
Предложението на ЕК ще бъде разгледано от Европейския парламент и Съвета в рамките на обикновената законодателна процедура. Ако бъде прието, то ще зададе тона на политиките в областта на климата и енергетиката след 2030 г. и ще утвърди водещата роля на ЕС в глобалната борба срещу климатичните промени, особено преди конференцията COP30 в Бразилия през ноември.
shtimpo
на 02.07.2025 в 16:02:26 #1,!,