Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск оглави полската опозиционна партия "Гражданска платформа", завръщайки се в първите редици на полската политика в ход, за който мнозина членове се надяват да съживи нейното западнало състояние, отбелязва "Ройтерс".

След оставката на председателя на основната опозиционна партия Борис Будка председателският пост е поет от Доналд Туск, съобщи след заседание на Националния съвет на "Гражданска платформа" говорителят на формацията Ян Грабец.

За мнозина от либералната партия "Гражданска платформа", която Туск помогна да бъде създадена, залогът не е нищо по-малко от бъдещето на Полша в Европейския съюз.

Парламентарните избори, насрочени за 2023 г., ще определят дали управляващата националистическа партия "Право и справедливост" ще продължи да се кара с Брюксел по въпроси, включително съдебни реформи, които според ЕС подкопават независимостта на съдиите и правата на ЛГБТ.

"Гражданска платформа" е незаменима, тя е необходима като сила, а не като спомен, за да спечели битката за бъдещето срещу "Право и справедливост", изтъкна Туск пред конгреса на "Гражданска платформа" във Варшава, като настоя: "Няма шанс за победа без "Гражданска платформа" и нашата история ни го казва."

Обявлението за завръщането на Туск дойде след преговори, проведени при закрити врати между новия председател, неговия предшественик Будка и кмета на Варшава Рафал Тшасковски, които също бяха спрягани за ръководния пост в партията.

Председател на Европейския съвет от 2014 до 2019 г., Туск помогна за управлението на Европейския съюз през бурен период, белязан от Брекзит и миграционната криза.

Първият министър-председател в посткомунистическата история на Полша, спечелил два мандата, той ръководи "Гражданска платформа" в правителството от 2007 до 2014 г.

По време на глобалната финансова криза Полша избегна рецесия под ръководството на Туск, но правителството започна да се разглежда като все по-откъснато от проблемите на по-младите и по-малко богати поляци.

При завръщането си в полската политика Туск все още ще трябва да се изправи срещу този проблем, тъй като партията, която според някои анализатори изпитвала затруднения да определи своя дневен ред и да се свърже с избиратели извън нейната основна база, която е средната класа и градския електорат, крета около рекордно ниски нива в социологическите проучвания.

"Най-голямата опозиционна партия преживява най-голямата криза в историята си... Много избиратели, които не харесват "Право и справедливост", също не искат да гласуват за "Гражданска платформа", коментира Рафал Чведарук, политолог от Варшавския университет.

"Гражданска платформа", чиято парламентарна коалиционна група има 126 депутати в полския парламент срещу 230-те на управляващата коалиция, е изтласкана на трето място в социологическите проучвания от партията Полша 2050 на католическия журналист Шимон Холовня, чийто дясноцентристки дневен ред е подкрепян от много от основните гласоподаватели на "Гражданска платформа".

Освен това мнозина по-млади гласоподаватели смятат позицията на партията по разделящи въпроси, като абортите и правата на ЛГБТ, като твърде предпазлива.

"След шест последователни изборни загуби на различни нива, избирателите на "Гражданска платформа" губят доверие в способността на партията да хвърля ръкавицата на "Право и справедливост", отбелязва Андриус ​​Турса, съветник за Централна и Източна Европа в консултантската фирма Teneo.

Старият враг на Туск, Ярослав Качински, също се очаква да бъде преизбран за лидер на "Право и справедливост" днес, но се сблъсква със собствени проблеми.

"Право и справедливост" се опита да поддържа, че нейната обединена дясна коалиция, която в последно време е разкъсвана от разделения, е стабилна и може да реализира своя пакет от икономически политики "Полски курс", който според нея ще повиши жизнения стандарт на повечето поляци.

"Право и справедливост" дойде на власт през 2015 г. благодарение на щедри обещания за социални разходи, които повишиха жизнения стандарт на много поляци, а сега подчертава как промените в данъчната система в "Полския курс" ще оставят повечето работници с повече разполагаем доход.

Критици в коалицията обаче настояват, че промените наказват собствениците на малки фирми и средната класа, като трима членове на "Право и справедливост" напуснаха партията миналата седмица на фона на нови вътрешнопартийни конфликти.