Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган изказа съмнение относно сериозността на документите, публикувани в сайта „Уикилийкс", пише вестник „Сабах".

Ердоган коментира изнесените информации с думите „Да видим първо какво има да излее още  „Уикилийкс" и тогава ще разберем колко са сериозни и колко несериозни тези документи".

На пресконференция преди да отпътува за третата среща на Африканския съюз в Либия той засегна отношенията ЕС-Африкански съюз и каза, че срещата, която се организира вече за трети път на ниво държавни и правителствени ръководители цели да постави на равноправна основа отношенията между ЕС и Африка.

На срещата ще бъдат обсъждани въпроси на сигурността, усилията за постигане на мир, промените в климата, както въпроси на регионалното развитие и различинете сектора в икономиката.

Сайтът „Уикилийкс" изнесе интригуващи твърдения изнесе, свързани с Турция. Количеството на изнесените преписки за нея са най-много след тези за САЩ.

Сред документите се съдържат доклади, които защитават тезата, че Турция върви към превръщане в ислямска държава. Според американски дипломатически доклади тя обръща оста на своята външна политика. Публикуваните документи показват безпокойство у САЩ от политиката на външния министър Ахмет Давутоглу, който според тях води неоосманска политика.

Сред изнесените документи са и разузнавателни данни на МОСАД, която твърди, че в Турция се въздига ислямизмът и се призовава турската армия да се намеси.

Според докладите веоятността Турция да влезе в ЕС е минимална, защото не прави необходимите реформи.

В сайта за изнесени и разговори между азербайджанския президент Илхам Алиев и турския министър на енергетиката относно проекта „Набуко" и отношенията с Русия.

За премиера Ердоган се посочва, че е лидер, който споделя същите идеали като Ататюрк, работохолик е, упорит, но не е деспотичен. Той е определен като демократ по убеждения, но ръководи обкръжението си по автократичен начин и е заобиколен от обръч от ласкатели и надменни съветници.

В дипломатическите преписки се коментира позицията на Турция по иранската ядрена програма и турско-иранският „флирт", който предизвиква безпокойство, турско-арменските отношения и недоверието на Азербайджан към Анкара в тази връзка.