Ако Унгария наложи вето на удължаването на санкциите срещу Русия, Европейският съюз ще се обърне към националните закони, пише Financial Times, позовавайки се на източници.
Около 190 милиарда евро замразени руски активи се съхраняват в белгийския депозитар Euroclear. Без санкции компанията не би имала правно основание да продължи да държи активите и "парите ще бъдат в Русия на следващия ден", каза неназован служител пред вестника.
Белгийски указ, датиращ от Втората световна война, позволява на краля да блокира активи от напускане на страната. Това би позволило ветото да бъде заобиколено на ниво отделна държава.
От кабинета на крал Филип отказаха да кажат дали въпросът е бил обсъждан с него. Кралският дворец отбеляза, че въпреки че такъв указ трябва да бъде подписан от монарха, отговорността за него ще бъде на правителството.
Белгия и други страни от ЕС обаче се надяват, че ще успеят да постигнат споразумение с Будапеща за удължаване на санкциите срещу Русия. Един от източниците на FT отбеляза, че ако Брюксел използва указа от 1944 г., това ще наруши двустранното инвестиционно споразумение между Русия и Белгия.
Унгарският премиер Виктор Орбан каза през декември, че може да блокира удължаването на санкциите на ЕС срещу Русия, които изтичат на 31 януари. Решението му ще зависи от това какво ще направят САЩ, когато Доналд Тръмп отново поеме поста.
"Ние ще се въздържим от вземане на решение, докато не разберем как администрацията на САЩ вижда бъдещето на санкциите", каза Янош Бока, министър за ЕС на Унгария.
За да се удължат санкциите с още шест месеца, всички страни от ЕС трябва да одобрят това решение.
ЕС одобри 15 пакета от санкции срещу Москва след нахлуването на руските сили в Украйна през 2022 г. и работи върху 16-и набор от мерки.
Санкциите, които предстои да бъдат подновени, се отнасят до различни икономически сектори и замразяването на активи на Руската централна банка.
spqr7
на 17.01.2025 в 20:37:05 #5"$190 блокурани милиарда ще пият една студена вода и тези пари по всяка вероятност ще отидат при " губещите " украинци" А не ти ли хрумва в простата селска необразована глава, че тези пари не пречат на нищо в момента на Русия? Дали са ги някъде, губят ги, голям праз. Печелят си войната и най-вероятно след време ще си получат откраднатите пари.
ВълкСчадъР
на 17.01.2025 в 20:26:46 #4@Лайнорчо Дори и така да е, за $190 блокурани милиарда ще пият една студена вода и тези пари по всяка вероятност ще отидат при " губещите " украинци А след акто внос не им трябва, какво става с гражданската им авиация ? Или то това не е важно
spqr7
на 17.01.2025 в 19:16:19 #3Чадърчо, колко още години ти трябват за да осъзнаеш най-простото нещо, което е, че няма начин на най-голямата по територия държава, която си има всякакви ресурси и е ядрена и космическа сила, няма как да й повлияят сериозно неприятелски действия на други държави. Тя не зависи сериозно от външен внос, което е проблем за повечето държави по света. Съответно САЩ и пуделите им може да се пенят колкото си искат чрез санкции и други глупости, но фактът е, че това не им помага в прокси войната, която водят в Украйна срещу Русия. Руската армия печели в момента безапелационно. Укрите губят всеки ден по 2-3 населени места и не се вижда как руската армия ще бъде спряна без пълна капитулация на Киев. Ма ти си пиши глупости тука.
ВълкСчадъР
на 17.01.2025 в 17:01:43 #2разия почна вече газ на внася Сега очквам Египед и Тунис да внасят пясък , Канада да внася дървесина а Аляска да внася машини за лед
ВълкСчадъР
на 17.01.2025 в 17:00:23 #1"Газпром" обмисля екзотична алтернатива за Приднестровието - газ от спот пазара в ЕС От началото на 2025 година "Газпром" спря доставките на природен газ за Молдова заради спор за неплатени сметки в последните години. Кишинев отхвърли претенциите в размер на 700 млн. долара след международен опит и руската компания спря доставките, което съвпадна и с прекратяването на транзита на руския газ през Украйна. Още в първите дни молдовското правителство си осигури природен газ и електроенергия от Европа. Според европейското издание Politico, което има достъп до съответната документация, Кишинев е предложил на самоопределилата се Приднестровска република да предоставя енергоресурси при същите условия, при които ги купува. В Тираспол обаче са отхвърлили предложението и очакваха решение от Москва на кризата. Украйна също предложи съдействие и доставка на въглища за топлоцентралите в региона. Според "Комерсант" в момента се водят разговори между "Газпром" и проруските сепаратисти и дискутираното решение изглежда необичайно - руският гигант обмисля вместо да пренасочи доставките през "Турски поток" и България, да купува газ от европейските спот пазари. Плановете са тази схема да работи до април и по нея да бъдат доставяни по около 3 млн. куб. метра газ на ден. Доставките ще бъдат извършвани от Natural Gaz DC, а разходите ще бъдат поети от руския бюджет. Според изчисленията на "Комерсант" ще са необходими към 164 млн. долара по днешните цени в Европа. Един от съсобствениците на Natural Gaz DC Аркадий Викол е потвърдил, че има сключен договор с "Тирасполтрансгаз" за доставката на 2-3 млн. куб. м газ на ден. Тези количества са достатъчни да покриват нуждите от газ за Приднестровието, но не и да произвежда електроенергия за контролираната от Кишинев територия. "Ние не купуваме и не продаваме руски газ. Купуваме газ от Европа и го доставяме на крайните потребители", коментира той пред молдовското издание NewsMaker. В Приднестровието определят тази схема като "хуманитарна помощ", като уточняват, че са водени преговори за нея в Министерството на енергетиката.