Европейската комисия ще отпусне 1,3 милиарда евро за внедряване на критични технологии с цел укрепване на технологичния суверенитет на Европа. Средствата ще бъдат разпределени чрез новата работна програма на инициативата "Цифрова Европа" (DIGITAL) за периода 2025—2027 г., обяви ЕК в четвъртък.

Програмата е фокусирана върху развитието на изкуствения интелект (ИИ), облачните технологии, киберустойчивостта и цифровите умения. Сред приоритетите са подобряване на достъпа до генеративен ИИ в здравеопазването, подкрепа за европейските цифрови иновационни центрове и повишаване на капацитета на образователните институции за развитие на таланти.

Очаква се поканите за представяне на предложения в областта на цифровите технологии да бъдат публикувани през април 2025 г. на Портала на ЕС за финансиране и обществени поръчки.

По-рано през феверуари, ЕС обяви, че ще мобилизира 200 милиарда евро инвестиции в ИИ чрез фонда InvestAI. Част от този бюджет ще бъде насочен към създаването на четири нови гигафабрики за обучение на усъвършенствани ИИ модели.

Гигафабриките ще разполагат с около 100 000 от най-новите AI чипове - четири пъти повече от настоящите фабрики. Те ще бъдат ключови за пробиви в медицината и науката, като предоставят мащабна изчислителна инфраструктура.

Финансирането на гигафабриките ще се осъществява чрез многослоен фонд с различни нива на риск и възвръщаемост. Средствата ще бъдат осигурени чрез съществуващи програми като "Цифрова Европа", "Хоризонт Европа" и InvestEU. Държавите членки също ще могат да допринасят чрез своите фондове за сближаване.

ЕК вече обяви първите седем ИИ фабрики през декември, а скоро ще последват още пет. Общото финансиране от 10 милиарда евро, съфинансирано от ЕС и държавите членки, се очаква да привлече над десет пъти повече частни инвестиции.

Освен фонда InvestAI, Комисията планира създаването на Европейски съвет за научни изследвания в областта на ИИ и стартиране на инициативата "Прилагане на ИИ" за насърчаване на индустриалното му използване.

България става дом една от шестте фабрики за изкуствен интелект на ЕС

България става дом една от шестте фабрики за изкуствен интелект на ЕС

Страната ни печели проект с финансиране от 90 млн. евро