ЕС ще повдигне въпроса за руските бази в Сирия пред новото ръководство на страната след свалянето на Башар Асад, заяви ръководителят на външната политика на ЕС Кая Калас на пресконференция след срещата на външните министри в Брюксел.
Тя заяви, че много министри смятат, че условие за диалог трябва да включва "отърваване от руското влияние" - по-специално от военните бази в страната, обобщи АФП.
Тази политика се подкрепя от Нидерландия.
"От руската база, Москва провежда своите действия в Африка. Това несъмнено е проблем и за европейската сигурност. Ще повдигнем този въпрос", заяви ръководителят на европейската дипломация.
Калас съобщи също, че Брюксел е изпратил високопоставен дипломат на ЕС в Дамаск, за да установи контакти с временното сирийско правителство.
Източници на "Блумбърг" заявиха, че Русия е "близо до споразумение" за запазване на присъствието във военновъздушната база "Хмеймим" в Латакия и Тартус.
ТАСС цитира източник, според когото базите "функционират както обикновено". Източници на "Ройтерс" също така заявиха, че Москва не планира да изтегли войските си от базите. Говорителят на руския президент Дмитрий Песков вече заяви, че Москва обсъжда съдбата на базите си в Сирия с новите власти.
"Ние сме в контакт с представители на силите, които сега контролират ситуацията в страната, и всичко това ще бъде определено в хода на диалога", каза Песков. По думите му все още няма окончателни решения.
В Латакия се намира военновъздушната база "Хмеймим", създадена на базата на гражданско летище. Там са разположени руските Въздушно-космически сили (ВКС). Основата за това е споразумение, постигнато през август 2015 г.
Впоследствие базата е разширена и модернизирана. През 2017 г. Русия получи правото да разположи там своите сили на безвъзмездна основа за срок от 49 години.
Също така в сирийското пристанище на град Тартус, център на едноименната провинция, се намира единствената руска военноморска база в Средиземно море. През 1971 г. там е създаден логистичен пункт на съветския флот.
След разпадането на СССР пунктът е запазен и модернизиран. Тя е използвана по време на военната операция на Русия в Сирия за снабдяване на руската групировка.
През декември 2017 г. пристанището е получено за безвъзмездно ползване за срок от 49 години. Русия получава правото да държи в Тартус до 11 военни кораба по едно и също време.
bajbor
на 17.12.2024 в 17:11:59 #11Кумчо Вълчо, за теб живот според законите на шериата може и да е НОРМАЛЕН, но за други не е опция.... Ама то пък на теб ти е простено - как ненормален да каже кое е нормално
ВълкСчадъР
на 17.12.2024 в 12:29:27 #10Условие №1 да паднат санкциите над Сирия и тя да започне НОРМАЛЕН живот и да просперира е пропъждането на сволочите Това го знае и баба Пена
bajbor
на 17.12.2024 в 10:32:19 #9Докато се гласува в Брюксел заличаването от списъците на тези симпатяги - отзад на големи екрани да върви китка от най големите им видеа със обезглавяването на хора ... После залата ще избухне в ръкопляскания
bajbor
на 17.12.2024 в 10:27:18 #8Калас първо да премахне новата демократична брадата власт в Сирия от списъците със терористи, след това на червеното килимче със бурката да отнесе акредитации и тн иииии чак тогава ще повдига, каквото там е решила да повдигне
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 17.12.2024 в 10:12:31 #7ЕС има точно 0 политическо влияние в Сирия. Французите ше отиграят губещ гамбит и ще утихнат. Нещата вече са уговорени между САЩ и Русия отпреди Асад да падне, по-точно той беше разменна монета.
NaskoZashtoto
на 17.12.2024 в 10:01:43 #6Руските бази останаха единствените големи военни обекти н Сирия, които не бяха бомбардирани от Израел. Тръгнат ли си, нищо няма да спре ционистите да нападат и анексират нови територии от Сирия. Тези бази са и фактор, възпиращ групировките от “обединената опозиция”, която завзе властта, които дълго враждуваха и сега едва се гледат, от това да скочат един срещу друг в кървава война като либийската. Но Кая Калас не я е грижа за добруването на сирийците. Иска на руснаците да им е зле.
oxoo
на 17.12.2024 в 09:37:51 #5И каква по-различна алтернатива е ЕС,разбирай НАТО от" рузкия боклук",стани да седна и да смуча,раздавайки"демокрация",а всъщност откровен колониализъм.
nsmilitia
на 17.12.2024 в 06:52:59 #4Криви ще им останат сметките на бунтовниците ако не изхвърлят рузкия боклук от страната си. Ама те си знаят де. Другите гледат и се намесват хирургически
bozia-ivanov
на 17.12.2024 в 06:44:55 #3#2,разбира се подсъзнателно описва това което оставя след себе си намесата на западлото,начело с паразит №1 пиндосията—и примери много:Афганистан,Югославия,Ирак,Либия и сега Сирия,разрушени и почти несъществуващи държави.А относно бъдещето на руските бази в остатъците от Сирия,или както там ще се нарича, се водят преговори в положителна посока за оставянето им на място.Това се заявява от емиратското издание national. https://www.thenationalnews.com/news/mena/2024/12/16/inside-russias-hmeimim-airbase-moscow-and-hts-begin-negotiations-on-military-presence-in-syria/
Кастело Белведере
на 17.12.2024 в 06:35:14 #2Където има руzки ботуш има военщина, глад, бедствия, агресия, а износът на "руски мир" означава корупция, диктатура, нищета и морален разпад.
ddoko-doko
на 17.12.2024 в 02:05:44 #1Хе хе - те русите се разбраха с талибаните в Афганистан, че сега и с тези чaлми ли няма... На ЕС работата е, като лисицата и киселото грозде...