Напълно неприемливо е държави от Европейския съюз (ЕС) да се опитват да разрешават исторически спорове с блокирането на преговорите с кандидатстващи за присъединяване страни.

Това заяви еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс на съвместно заседание в Брюксел на делегацията на Европейския парламент (ЕП) за връзки с НАТО и Парламентарната асамблея на алианса, цитиран от "24 Часа".

Еврокомисарят отговори с тези думи на въпрос на представител на Република Северна Македония (РСМ), свързан с отношенията между София и Скопие, както и с приетия миналата седмица от ЕП доклад за напредъка на РСМ.

Андрей Ковачев: Властите в РСМ бягат от темата за българското гражданство

Андрей Ковачев: Властите в РСМ бягат от темата за българското гражданство

Кариерното развитие на хората с българско гражданство е спирано, а бизнесът им подлаган на натиск

Кубилюс посочи, че когато е бил евродепутат, е участвал в изготвянето на доклад за стратегията за разширяването на ЕС. Той отбеляза, че според този документ разширяването може да завърши до 2030 година.

"Все още вярвам, че това може да се случи, каза той. Тогава предложихме подобни спорове да се решават по друг начин, не с блокирането на преговорите. За съжаление, това все още се случва и е нечестно за кандидатите", каза еврокомисарят.

В Централна и Източна Европа знаем, че през 20-ти век преживяхме ужасни времена, границите се разместваха, малцинства има на различни места. Тези събития оставиха много белези, обобщи Кубилюс.

България няма да отстъпи от защитата на правата на българите, които живеят в югозападната ни съседка. Това заяви президентът Румен Радев по време на съвместна пресконференция с хърватския си колега Зоран Миланович.

Радев: Няма да отстъпим от защитата на правата на българите в РСМ

Радев: Няма да отстъпим от защитата на правата на българите в РСМ

Страната ни не поставя нови условия, но държи всичко договорено да се спазва

Той отбеляза, че РСМ сама се спира по пътя към ЕС, защото не желае да изпълни критериите за членство. По думите му България все още чака Скопие да изпълни едно ясно записано условие, което да отвори вратата за начало на преговори - гарантирането на правата на българите и вписването им в конституцията редом с останалите държавотворни народи.

Радев подчерта, че България не поставя нови условия, но държи всичко договорено да се спазва.