Гърция и Турция остават с различни позиции относно обхвата на въпросите, свързани с определянето на морските им граници, но разговорите ще продължат, съобщиха гръцкият и турският външен министър след среща в петък.
Двете съседни страни, които са съюзници в НАТО, но исторически противници, имат дългогодишни противоречия по въпроси като континенталния шелф, енергийните ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и етнически разделения остров Кипър. През декември миналата година Атина и Анкара се съгласиха на пътна карта за възстановяване на отношенията.
Гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и турският му колега Хакан Фидан обсъдиха в Атина възможността за започване на преговори относно демаркацията на морските граници. Според Герапетритис, макар че двете страни опитват начален подход по този "труден и ключов въпрос", позициите им все още се разминават и предстои въпросът да бъде обсъден отново на бъдеща среща.
Гърция настоява, че двете страни трябва да обсъдят само въпроса за изключителната икономическа зона и границите на континенталния шелф. Турция обаче отбелязва, че е необходимо на масата да бъдат поставени още въпроси. "В Егейско море има множество въпроси, свързани помежду си, които трябва да решим. Не можем да ги сведем единствено до морска делимитация или изключителни икономически зони", заяви Фидан.
Атина и Анкара заявиха, че искат да поддържат отворени комуникационни канали, да увеличат търговския обмен и да работят по проблемите в Егейско море. Очаква се нов кръг от преговори в Атина на 2 и 3 декември, като двете страни подготвят високопоставен съвет за сътрудничество в Турция в началото на следващата година.
И двамата министри изразиха надежда, че въпросите между Анкара и Атина ще бъдат решени чрез диалог, завършвайки пресконференцията с рядка прегръдка на сцената.