Обединяването на „Газпром" и „Нафтогаз-Украйна" може да доведе до промяна в позицията на Русия по проекта „Южен поток".
Това допуска като възможност Валерий Язев, заместник председател на Държавната дума, който оглавява и „Руската газова общност".
„Ние не можем да седим и да чакаме години, докато Украйна вземе решение дали ще се обединяваме или не. Затова има срокове, има споразумение за изграждане на Южен поток и ние не можем да нарушаваме договореностите с европейските държави", коментира Язев, цитиран от .
По мнението му преговорите за сливане между „Газпром" и „Нафтогаз" може да отнемат около една година. Самият той отказва да коментира подробности по разговорите, които се водят.
Язев посочва, че макар и инициативата да идва от Русия за процеса на сливане се преговаря и са възможни и междинни варианти.
Руският депутат уточнява, че Русия предлага равноправно партньорство на Украйна.
Припомняме, предложението за сливане на „Газпром" и „Нафтогаз" стана актуална след встъпването на новия президента на Украйна в длъжност.
Тогава Русия отправи предложението си официално, макар че още по време на газовата криза от началото на 2009 година руският премиер Владимир Путин отправи предложение за встъпване на Газпром на територията на Украйна.
Самата Украйна под управлението на Янукович отправи подобно предложение - разширяване на наличната газотранспортна система като алтернатива на строителството на газопровода „Южен поток".
"Южен поток" е руско-италиански проект за 900-километров газопровод с начало в Джубга (Краснодарски район, Русия) и преминава по дъното на Черно море до Варна. Проектът заобикаля Украйна по отношение на транзита на природен газ с доставка към Европа.
На Балканския полуостров се разклонява и достига до Южна Италия през Гърция и Йонийско море и до Северна Италия през Сърбия, Унгария и Словения (с разклонение до Австрия).
Споразумението за изграждане на тръбата бe подписано на 23 юни 2007 г. в Рим между руския „Газпром" и италианската компания „Ени".
През 2008 година България и Русия подписват междуправителствено споразумение за сътрудничество при изграждането на газопровода „Южен поток" през територията на България.
mrKrastev
на 14.09.2010 в 04:41:22 #9Ама в случая случайно или не и ние реагирахме адекватно. Поне не успяха да ни използват като извинение.
Taralez
на 14.09.2010 в 03:26:04 #8блядовете пак си извъртяха азиатския дирник а нашите русофилистици го лижат ли лижат
:
dddddd
на 14.09.2010 в 01:49:39 #7Серсем | 13.09.2010 23:55 Това са глупости. Прав си, Южен Поток винаги е била една глупост и измислица. Никога не е имало такъв проект, питай Гоце ибрика.
12 без 2
на 13.09.2010 в 23:16:43 #6Ако възстановят СССР в актуален формат, каквито индикации има, няма смисъл от ЮП. Тогава Русия ще се включи в Набуко, доставяйки му суровина. Ако западнярите се опънат, остават без газ. Ако пък не се опънат, Русия кяри, наште гърбави пък - нема накъде...
Чорлав
на 13.09.2010 в 22:16:33 #5То е ясно че ако купят тръбите на Украйна няма да им трябват нови. Южен Поток беше за да се избегне извиването на ръце както постъпи поамериканчения ю$ченко. А на който не му харесва да си внася газ от щатите, или да копае за шистов
нешо
на 13.09.2010 в 22:02:17 #4Браво само така.Видя се какво представлява руската външна политика.Само че нашите русофилистици изпадат във възторг от всяко действие на Матушката им и сега сигурно пак ще я оправдаят.
US
на 13.09.2010 в 21:46:56 #3Без да се имам за пророк - това беше лесно предвидимо. Само червените манерки си мислеха, че ще има реално ЮП... И че това някога е било конкуренция на "Набуко". Но признавам, че лилипутин добре си изигра картите с помоющта на петите колони в балканските държави и още няколко корумпирани политици (като Силвио и Шрьодер). По този начин изви ръцете на украинците и отложи във времето "Набуко", т.е. ще се пре-продава по-дълго и по-скъпо средноазиатската газ на Европа (вкл. на дупедавците в Б-я - т.н. "русофили")
XXX
на 13.09.2010 в 20:58:36 #2Кой беше казал "Договор(к)ите с Русия не струват и хартията, на която са написани"?
destruction
на 13.09.2010 в 20:50:51 #1Русия изигра БСП и Първанов. Целта им беше да си върнат Украйна, България беше само коз.