Германия води дискусиите в Европейския съюз за облекчаване на санкциите, наложени на сирийското правителство на сваления президент Башар Асад и подпомагане на населението на страната, съобщава "Ройтерс".

"Активно обсъждаме начини за облекчаване на санкциите на сирийския народ в определени сектори", заяви източник от германското външно министерство. Това изисква единодушно решение на ЕС.

Светкавична бунтовническа офанзива свали Асад от власт на 8 декември и ислямистките бунтовници от "Хаят Тахрир аш Шам", които водеха настъплението, сформираха служебно правителство.

В понеделник САЩ издадоха шестмесечно освобождаване от санкции за транзакции с някои държавни органи, за да облекчат потока от хуманитарна помощ, да се справят с недостига на електроенергия в Сирия и да позволят лични парични преводи.

ЕС, Съединените щати, Великобритания и други правителства наложиха строги санкции на Сирия, след като репресиите на Асад срещу продемократичните протести през 2011 г. прераснаха в гражданска война.

САЩ облекчават ограниченията за помощи за Сирия, запазвайки санкциите

САЩ облекчават ограниченията за помощи за Сирия, запазвайки санкциите

Вашингтон иска да запази лостовете си на влияние в страната

"Хаят Тахрир аш Шам" се отказа от връзките си с "Ал Кайда", но все още е определена за терористична организация от ООН и САЩ.

Германски официални лица за първи път разпространиха идеи за облекчаване на санкциите срещу Сирия в документи, изпратени до Брюксел преди Коледа.

Стана ясно, че документите очертават как ЕС може постепенно да облекчи ограниченията срещу Дамаск в замяна на напредък по социални въпроси, включително защита на правата на малцинствата и жените и спазване на ангажиментите за гарантиране на неразпространение на оръжия.

Подобно на Вашингтон, Съюзът може да направи всяко облекчаване на санкциите временно, за да гарантира, че то може да бъде отменено, ако е необходимо.

В петък германският външен министър Аналена Бербок пътува до Сирия за еднодневна визита с френския си колега от името на ЕС и се срещна с лидера на "Хаят Тахрир аш Шам" Ахмед ал-Шараа.

По време на посещението си Бербок заяви, че всички сирийски групи, включително жени и кюрди, трябва да бъдат включени в прехода на страната, ако Дамаск иска европейска подкрепа.

Сирия отива на избори чак след 4 години?

Сирия отива на избори чак след 4 години?

Изготвянето на нова конституция може да отнеме до три години