Германската агенция за вътрешно разузнаване създаде работна група, за да пресече всички опити на чужди държави да повлияят на предстоящите федерални избори, насрочени за 23 февруари, съобщава в петък "Ройтерс".
"На фона на руската агресивна война срещу Украйна, Русия вероятно има най-голям и най-очевиден интерес да повлияе на изборите в своя полза", се казва в изявление.
Отбелязва се още, че също така се следи и за злонамерени опити на други държави.
Те биха могли активно да подкрепят отделни кандидати или партии, да дискредитират други, или да се намесват в самия демократичен процес.
Припомняме, че властите по-рано вече предупредиха за засилен шпионаж и саботаж, спонсорирани от Русия.
Германия трябва да засили защитата си срещу кибератаки и кампании за дезинформация, особено от Русия, докато се подготвя за предсрочни избори през следващите месеци. За това предупреди по-рано през ноември вътрешният министър Нанси Фезер.
"Освен това трябва да защитим нашата демокрация в дигиталния свят", посочи тя след публикуването на годишния доклад на Федералната служба за информационна сигурност.
"Трябва да се въоръжим срещу заплахи от хакерски атаки, манипулация и дезинформация. Тези хибридни заплахи идват предимно от режима на президента Владимир Путин в Русия, но също и от други участници", добави Фезер и обеща защитните мерки да бъдат увеличени.
Германското правителство ще проведе избори в началото на следващата година, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц се разпадна във време на икономическо забавяне и нарастваща подкрепа за популистките политици.
В доклада на агенцията се посочва, че не са възникнали значителни инциденти с киберсигурността, когато германските гласоподаватели са отишли до урните през 2024 г. за европейските и местните избори, но ситуацията се наблюдава "по адаптиран и специфичен за ситуацията начин" с оглед на предстоящите национални избори.
Германия е вторият по големина финансов и военен поддръжник на Украйна във войната.
Германският канцлер Олаф Шолц увери в петък украинския президент Володимир Зеленски за продължаващата военна подкрепа на страната му, съобщава "Ройтерс".
Това се случи в първия им официален разговор, откакто Шолц разговаря по телефона с руския президент Владимир Путин по-рано този месец.
"Съгласих се със Зеленски, че ще останем в контакт - също и с перспектива за възможните пътища към справедлив мир", написа Шолц в социалната мрежа X.
Русия води "удивително безразсъдна" саботажна кампания в Европа, като същевременно засилва своето дрънкане с ядрено оръжие, за да изплаши други страни да не подкрепят Украйна, заяви в петък шефът на МИ-6.