Недостатъците в борбата с корупцията и организираната престъпност в България и Румъния са свързани с границите и могат да имат сериозни последици за вътрешната сигурност на ЕС.

Това се казва в позиция на германското вътрешно министерство, изпратено до БНР.

Германия смята, че тези дефицити дават основание за тревога и скептицизъм за прекалено бързото приемане на страните в Шенгенското пространство.

Според позицията положително решение по този въпрос не може да бъде взето преди да е на лице видим и устойчив във времето напредък по слабите точки в правосъдната реформа и борбата с организираната престъпност.

Тези слабости са посочени от Еврокомисията в рамките на нейния механизъм за наблюдение, пише в позицията.

Ние считаме, че писмата на Франция и Германия по отношение на Шенген са напълно основателни. За разлика от реакцията на Румъния, България ще използва времето до следващия доклад, за да изпълни отправените препоръки. Ключово е промените в законите за съдебната система да се приемат спешно в парламента и тогава няма да имаме проблем.
Б. Борисов

Според германското вътрешно министерство не е достатъчно да се изпълнят шенгенските критерии само като технически процес, а трябва да се преодолеят слабостите по отношение на корупцията

Те влияят на контрола и управлението на границите  на ЕС като и върху единната шенгенската информационна система.

Следващият път, когато ще се отвори тази тема, ще е през февруари 2011 година, когато ще излезе междинния доклад на Еврокомисията по правосъдието и вътрешните работи.

Междувременно обаче вътрешният министър Цветанов коментира малко по-рано днес, че причина за блокирането на шенгенското ни членство не е увеличената контрабанда.

Припомняме, позициите на Берлин и Париж по отношение на присъединяването на България и Румъния към Шенген бяха изложени в съвместно писмо на външните министри на двете страни до Еврокомисията.

"Не са осъществени всички условия за присъединяването на двете страни към  Шенгенското пространство", се посочва в писмото на двамата министри.

Те говорят за "недостатъци" в областта на сигурността и правосъдието, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Малко след като писмото бе оповестено в медиите, румънският президент Траян Басеску заяви: „Смятам, че френско-германското писмо, изпратено до ЕК, е дискриминационно спрямо Румъния."