Глобалното споразумение за климата, което беше съгласувано на световния форум в Париж, посветен на климатичните промени, беше прието с одобрението на 195 страни, предадоха информационните агенции.

В документа, който беше представен по-рано днес, се предвижда глобалното затопляне да бъде ограничено под 2 градуса по Целзий.
Предвижда се до 2020 година на развиващите се страни да бъдат предоставени най-малко 100 млрд. долара за борба с климатичните промени.

Одобряването на споразумението беше приветствано от политически лидери от цял свят.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери определи договореностите като победа за планетата и за бъдещите поколения.

По думите на министъра на околната среда на Южна Африка - Една Молева, документът не е идеален, но е най-добрият от възможните варианти.

Президентът на Франция Франсоа Оланд заяви, че се гордее със своето поколение, което „работи за благото на бъдещия свят”.

Преди гласуването на споразумението генералният секретар на ООН Бан Ки-Мун заяви, че националните интереси са най-добри, когато действат в международна солидарност.
Природата изпраща спешни сигнали. Ние трябва да защитим планетата, която ни поддържа,” - заяви той.

Австралийският външен министър Джули Бишъп по-рано заяви, че сега трудното е приложат мерките, да които се споразумяха страните.

Документът беше съгласуван късно през миналата нощ, 16 часа след предвиденото време за приключване завършване на конференцията.
Това първото глобално споразумение по емисиите от парникови газове, задължително за изпълнение от държавите.