Гръцкият премиер Антонис Самарас ще се срещне с международните кредитори, за да се опита да ги убеди, че Атина заслужава финансовата помощ от спасителния план, съобщава БиБиСи.

ЕК, МВФ и ЕЦБ разучават гръцките финанси преди да решат дали да предоставят 31 милиарда евро.

Без финансовата помощ Гърция ще бъде изправена пред банкрут или ще трябва да напусне еврото.

Франция и Германия обявиха единната си позиция, че решително трябва да се направи всичко възможно, за да се защити еврозоната.

В съвместно съобщение германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд заявяват, че са „ангажирани за интегритета на еврозоната".

Техните думи са на фона на вчерашния коментар на президента на ЕЦБ Марио Драги, че той ще направи каквото е необходимо, за да се спаси еврото.

Има широка международна дискусия относно бъдещето на Гърция в еврозоната и спекулации около това дали Испания се нуждае от цялостен спасителен пакет.

Самарас заяви в четвъртък, че неговото правителство ще направи всичко, за да върне гръцката икономика на крака.

Правителството подготвя двугодишен план - съкращаване на разходите с 11.7 милиарда евро. Очаква се това да стане чрез редуциране на пенсиите, бонусите и разходите за здравни грижи.

Европейската комисия даде „временно" одобрение за държавна помощ за инжектиране на 18 милиарда евро в четири закъсали банки - „Алфа Банк", „Евробанк EFG", „Банка Пиреос" и Националната банка на Гърция.

Но комисията подчерта, че все още разглежда помощта, за да е сигурна, че се изпълняват правилата на ЕС.

След разговорите с президента на ЕК Жозе Мануел Барозу Самарас поясни, че гръцкото коалиционно правителство е решило да приложи мерки, както приватизационни, така и промени в публичния сектор.

Барозу поясни от своя страна, че е бил уверен, че правителството ще забърза с ключовите структурни реформи. Но той добави, че основният проблем е в резултатите.

Думите не са достатъчни. Действията са много по-важни", подчерта Барозу.