Полицията пред парламента в Тбилиси започна да разпръсква протестиращите с водни оръдия и гумени куршуми, съобщи Mtavari.

От Министерството на вътрешните работи заявиха, че протестите са придобили "напълно насилствен характер". В отговор в ранните часове на неделя протестиращи, младежи и студенти образуваха жива верига около университета на Тбилиси, съобщи АФП. 

"Протестиращите хвърляха пиротехнически средства към сградата на законодателния орган. Освен това, използвайки камъни и различни предмети, те повредиха прозорците на работните помещения, разположени на предната и страничната фасада на парламента.

Към сградата на законодателния орган бяха хвърлени и горящи предмети, които предизвикаха пожар в няколко помещения на сградата на парламента, който към момента е потушен", се казва в изявлението.

В резултат на това един полицай е получил изгаряния. В столицата бяха мобилизирани специални сили.

В Тбилиси протестиращите срещу спирането на европейската интеграция на Грузия отново се опитват да издигнат барикади на булевард "Руставели".

Протестиращите, които са се оттеглили от сградата на парламента, продължават да хвърлят предмети и да изстрелват пиротехнически средства по посока на полицейските специални части.

Специалните полицейски сили, които по-рано изтласкаха демонстрантите от територията пред парламента, запазват позицията си.

Десетки екипи на бърза помощ дежурят на булевард "Руставели". Лекарите периодично тичат с носилки както към посоката, в която са застанали протестиращите, така и към полицията.

Втора протестна вечер в Грузия

Втора протестна вечер в Грузия

След като проевропейските демонстранти стигнаха до сблъсъци с полицията в четвъртък

Протестиращите започнаха да хвърлят бутилки, яйца и фойерверки по служителите на реда.

Вчера грузинският премиер Иракли Кобахидзе заяви , че държавата няма да допусне революция, след трети ден на масови протести, предизвикани от решението на управляващата партия "Грузинска мечта" да преустанови преговорите за членство в ЕС, обвинявайки Европейския съюз в "изнудване". Решението рязко противоречи на дългогодишната национална цел на страната и предизвика широко недоволство, тъй като членството в ЕС е записано в грузинската конституция и се ползва с огромна обществена подкрепа. Кобахидзе обвини опозицията в опит за организиране на революция по сценарий, подобен на украинския Майдан от 2014 г., който доведе до свалянето на проруското правителство в Киев, но и отключи събитията, довели до частична война същата година, анексирането на Крим, а от 2022 г. и до пълномащабна война на Русия срещу Украйна, която продължава и в момента. 

Решението за замразяване на преговорите с ЕС е кулминация на месеци на напрежение между "Грузинска мечта" и Запада. ЕС вече беше поставил под въпрос кандидатурата на Грузия заради закони срещу "чуждестранните агенти" и ограничаване на правата на ЛГБТ общността, които Брюксел определи като "драконовски" и "проруски".

Грузия разби сърцето на ЕС

Грузия разби сърцето на ЕС

Съюзът осъди полицейското насилие срещу протестиращите