Правозащитната група Human Rights Watch (HRW) обвини Джо Байдън в пренебрегване на правата на човека в полза на стратегически интереси. Информационният лист на Белия дом, издаден по време на посещението на президента Джо Байдън във Виетнам, е над 2600 думи. Разделът за правата на човека съдържа само 112 думи, включително подзаглавие, предава "Ройтерс".

От бизнес и стратегическа гледна точка, посещението на Байдън във Виетнам в неделя и понеделник, а също и в Индия в края на миналата седмица, вероятно ще се разглежда като укрепване на връзките със страни, които могат да помогнат на Вашингтон да се противопостави на нарастващата мощ на Китай .

Но за защитниците на правата пътуванията на Байдън бяха разочарование, като се има предвид обещанието на администрацията му да даде приоритет на човешките права при встъпването си в длъжност през 2021 г.

В Ханой Байдън каза, че САЩ издигат отношенията си до "всеобхватно стратегическо партньорство" и задълбочават сътрудничеството в цифровите технологии, полупроводниците и изкуствения интелект. Белият дом също така разкри покупката на Vietnam Airlines на 50 самолета Boeing 737 Max на стойност 7,8 милиарда долара.

Защитниците на правата се опасяват, че липсата на фокус върху правата на човека, макар и да не е неочаквана, не само няма да успее да подобри условията във Виетнам и Индия, но рискува да ги влоши другаде.

"Администрацията на Байдън очевидно пренебрегва правата на човека в интерес на напредването на партньорствата с правителства, които смята за стратегически важни - и изпраща послание, че САЩ са готови да толерират очевидни провали в защитата на правата на човека", каза Каролин Неш, застъпничество в Азия директор на Amnesty International.

Правозащитни групи обвиняват управляващата партия Бхаратия Джаната на индийския премиер Нарендра Моди в системна дискриминация срещу малцинствата, особено мюсюлманите, и нейните поддръжници в насилствени атаки срещу целеви групи.

Human Rights Watch (HRW) казва, че правителствената индуистка мажоритарна идеология се отразява в пристрастия в съдебната система и властите са засилили усилията си да заглушат активисти и журналисти чрез политически мотивирани обвинения.

HRW заяви в събота, че Виетнам държи най-малко 159 политически затворници - хора, лишени от свобода за мирно упражняване на основни граждански и политически права - и най-малко 22 други са задържани в очакване на евентуален процес пред съд, контролиран от управляващата комунистическа партия.

Само през първите осем месеца на 2023 г., според HRW, съдилищата са осъдили най-малко 15 души на дълги присъди затвор в нарушение на правата им на справедлив процес.

Репортери попитаха Байдън във Виетнам дали поставя стратегическите интереси на САЩ над правата и отговориха: "Повдигал съм правата на човека с всеки човек, с когото съм се срещал".

Но Наш и Джон Сифтън от HRW казаха, че разговорите насаме не са достатъчни.

"Изключително трудно е да се подобрят отношенията с правителства, нарушаващи правата, като същевременно се защитават ефективно проблемите на човешките права", каза Сифтън.

"Това е особено вярно за Виетнам, където правителството не се интересува особено от репутацията си в международен план по отношение на правата", каза Сифтън, като добави, че е жизненоважно да се критикуват публично правата на Моди, тъй като това е най-ефективният начин да го накарате да се промени.

Моди отрече дискриминацията срещу малцинствата да съществува при неговото правителство по време на пресконференция с Байдън през юни. Правителството на Виетнам също отрича да е извършвало нарушения на правата.

Байдън не повдигна публично въпроси, свързани с човешките права, докато беше в Индия, въпреки че каза на пресконференция в Ханой, че е повдигнал въпроса на човешките права и свободната преса в разговорите си с Моди.

В Индия Белият дом също избегна всякакъв публичен протест срещу ограниченията на индийското правителство върху репортерите, отразяващи срещата на Моди с Байдън, на която американският пресцентър беше изолиран във ван, докато лидерите разговаряха.

Кембъл каза, че докато в Индия "продължава да се работи" по правата, "ключът тук е да поддържаме уважителен диалог и да подходим към някои от предизвикателствата с известна степен на смирение, предвид някои от предизвикателствата, пред които сме изправени в собствената ни страна."

В информационния лист на Белия дом в Ханой се казва, че страните са поели "засилен ангажимент за смислен диалог" в диалога за правата на човека между САЩ и Виетнам.

Мъри Хибърт от Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания каза, че някои американски служители виждат този годишен диалог като несъществен обмен на точки за разговор. Той също така отбеляза, че когато шефът на виетнамската комунистическа партия Нгуен Фу Тронг проведе ключовата си среща с Байдън, най-близкият виетнамски служител до него отляво беше То Лам, влиятелният министър на държавната сигурност, отговорен за репресиите срещу дисидентите.

Дерек Гросман, регионален експерт в RAND Corp, каза, че основната цел на Байдън при ухажването на Индия и Виетнам е била да ги накара да се присъединят към американската индо-тихоокеанска стратегия за противодействие на Китай.

"Като такава администрацията на Байдън е склонна да омаловажава или избягва дискусиите за правата на човека", каза той. "Това със сигурност насърчава тези нации и други, като Саудитска Арабия, да продължат да работят както обикновено."

Байдън все по-близо до решение за ракети ATACMS за Украйна

Байдън все по-близо до решение за ракети ATACMS за Украйна

Байдън се приближава към решение за ракети с голям обсег, докато Украйна увеличава натиска