Иран се е съгласил да позволи на технически екип от ядрения регулатор на ООН да посети страната през следващите седмици. Това заяви в сряда заместник-министърът на външните работи на Иран Казем Гарибабади, цитиран от "Ройтерс".
Ще се обсъдят отношенията между Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и Техеран.
"Делегацията ще дойде в Иран, за да обсъди условията, а не да посещава ядрените обекти, каза той пред репортери по време на посещение в Ню Йорк за срещи в Организацията на обединените нации. Нашата Организация за атомна енергия всъщност оценява щетите по ядрените инсталации и чакаме да получим техния доклад. В това отношение това е много опасна работа. Не знаем какво се е случило там заради рисковете от радиация", каза Гарибабади.
МААЕ не коментира конкретните му забележки, но увери, че ръководителят Рафаел Гроси "активно взаимодейства с всички страни, участващи в иранския ядрен въпрос".
От съществено значение е да може да възобнови инспекциите в Иран след въздушните удари на Израел и САЩ миналия месец, които имаха за цел да унищожат ядрената програма на страната в опит да спрат Техеран да изгражда ядрено оръжие.
Техеран отрича, че се стреми към ядрено оръжие и твърди, че ядрената му програма е предназначена единствено за граждански цели.
Дипломати изразиха загриженост по-специално относно съдбата на около 400 кг запаси от високообогатен уран, за които Иран не е информирал МААЕ.
Гарибабади заяви, че МААЕ не е отправила официално запитване за съдбата на тези запаси и че Техеран "не може да каже нищо сега, защото нямаме валиден и достоверен доклад от иранската Организация за атомна енергия".
Всякакви преговори за бъдещата ядрена програма на Иран ще изискват сътрудничеството му с МААЕ, която разгневи Иран през юни, като заяви в навечерието на израелските удари, че Техеран нарушава ангажиментите по договора за неразпространение.
Гарибабади заяви, че ще пътува до Истанбул, за да се срещне с Великобритания, Франция и Германия в петък. Те, заедно с Китай и Русия, са останалите страни по ядрената сделка от 2015 г., от която САЩ се оттеглиха през 2018 г. Съгласно сделката, санкциите срещу Иран бяха облекчени в замяна на ограничения върху ядрената му програма.
Отделно, Техеран и Вашингтон проведоха тази година пет кръга ядрени преговори, посредничени от Оман. Гарибабади заяви, че те са фокусирани върху договарянето на мерки за прозрачност от страна на Иран по отношение на ядрената му програма и премахването на американските санкции.