Иран отдава голямо значение на отношенията си с балканските страни, затова трябва да проучи региона и да инвестира в Югоизточна Европа, коментира директорът на Техеранския Стратегически съвет за външни отношения, съобщава "Иран дейли".
"Иран винаги е имал най-добри контакти с най-малко напрежение с Източна Европа", заявява в интервю за ИРНА Абдолреза Фараджи-Рад, генерален директор в офиса на председателя на Съвета.
Коментирайки отношенията на Техеран със Западна Европа, той допълва, че сътрудничеството с Берлин е по-добро от това с Лондон и Париж. Разбира се, има проблеми в контактите между Иран и Германия, но активна дипломация може да ги реши.
Фараджи-Рад, който е и бивш посланик на Иран в Норвегия и Унгария, коментира и ядрената сделка между Иран и световните сили, допълвайки, че след подписването й, първият туристически влак за северозападния ирански град Табрис, е бил от Будапеща в Източна Европа.
Регионалната обиколка на иранския външен министър Мохамад Джавад Зариф в балканския регион, започнала в понеделник и посещението на четири страни в региона е повратна точка в сътрудничеството на Техеран с Източна Европа.
Начело на екологична делегация, Зариф планира да посети Сърбия, България, Хърватия и Босна и Херцеговина.
Фараджи-Рад се надява, че такива посещения ще се провеждат регулярно, за да се засили сътрудничеството с балканските страни.
За да насърчи сътрудничеството с Източна Европа, Иран може да увеличи производството на газ и да го транспортира към Балканите. Фараджи-Рад допълва, че страните от Източна Европа са готови да разнообразят енергийните си ресурси.
Legalen
на 27.02.2018 в 12:39:21 #2"Иран иска да инвестира на Балканите и засилва сътрудничеството с региона" --------------------------------------------------------------------------------------- Нищо против! Но разбира се първо да се провери какво е мнението на Вашингтон по темата, след това на Брюксел, и чак тогава.... каквото сабя покаже.
psp_11
на 27.02.2018 в 12:31:57 #1Иран е 2-ри в света по залежи на природен газ. Проекта "Набуко" (продължил около 18 год.), който САЩ спряха поради наложено ембарго, щеше да осигури енергийна независимост на България. Вместо бъдещия Азербейджански газ можеше отдавна да ползваме Ирански..