Разговорите със Съединените щати вече не са възможни, освен ако някои неща не се променят. Това заяви иранският външен министър Абас Арагчи, цитиран от "Ройтерс".
На този фон Вашингтон очаква отговор на поканата си за преговори за нова ядрена сделка.
Този месец Техеран получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, което дава на Иран два месеца да реши дали ще започне нови преговори. При отказ ще се сблъска с по-строги санкции в рамките на подновената кампания на Тръмп за "максимален натиск".
Върховният лидер Али Хаменей отхвърли предложението за преговори като измамно, но външният министър на Иран в четвъртък посочи, че Техеран скоро ще отговори както на заплахите, така и на възможностите в писмото.
Днес Арагчи добави, че Техеран не се противопоставя на преговорите поради "инат", а по-скоро в резултат на история и опит. Той отбеляза, че Вашингтон трябва да пренастрои политиката си, преди Техеран да вземе участие в преговорите.
През първия си мандат Тръмп оттегли Съединените щати от сделката от 2015 г. между Иран и големите сили, която наложи строги ограничения върху ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите.
След като Тръмп напусна споразумението през 2018 г. и възстанови санкциите, Иран наруши и далеч надхвърли тези ограничения в развитието на ядрената си програма.
"Според мен сделката от 2015 г. в сегашната ѝ форма не може да бъде съживена. Това не би било в наш интерес, защото нашата ядрена ситуация напредна значително и вече не можем да се върнем към предишните условия", подчерта Арагчи.
"Същото може да се каже и за санкциите на другата страна. Ядреното споразумение от 2015 г. все още може да бъде основа и модел за преговори", коментира той.
Западните сили обвиняват Иран, че се опитва да създаде ядрени оръжия чрез обогатяване на уран до 60% чистота - процент над този, който според тях е оправдан за програма с мирни цели.
На свой ред Техеран твърди, че развитието на ядрената му програма е за мирни цели и че спазва ангажиментите си съгласно международното право.