Иран и Русия се стремят да задълбочат двустранните си отношения в енергетиката, селското стопанство и банковото дело, обяви иранският министър на петрола Мохсен Пакнеджад по време на официално посещение в Москва, предава "Ройтерс".

Пакнеджад заяви, че Техеран и Москва ще премахнат бариерите пред сътрудничеството във всички сфери и обяви предстоящото подписване на споразумение на стойност 4 милиарда долара с руски компании за разработка на седем петролни находища в Иран.

Визитата е част от по-широкото сближаване между двете страни, което се ускори след началото на конфликта в Украйна. През януари Русия и Иран подписаха договор за стратегическо партньорство, като и двете държави остават под тежки западни санкции.

По време на междуправителствената комисия в Москва, Пакнеджад подчерта ангажимента на Иран да изпълни споразуменията с руския енергиен гигант "Газпром", включително създаването на регионален газов хъб. Дискусии за такъв център, с потенциално участие на Катар и Туркменистан, се водят от години.

Миналата година "Газпром" подписа меморандум с Националната иранска газова компания за доставка на руски тръбопроводен газ към Иран. Въпреки че не са обявени конкретни маршрути, руският президент Владимир Путин посочи възможност за експорт на до 55 милиарда куб. метра газ годишно - обем, съизмерим с капацитета на повредените газопроводи "Северен поток 1".

В четвъртък Пакнеджад проведе среща с руския вицепремиер Александър Новак, отговарящ за отношенията с ОПЕК. Срещата се състоя на фона на напрежение в рамките на групата ОПЕК+, където някои страни, водени от Русия, предложиха ускорено увеличаване на петролния добив за юни - второ поредно месечно нарастване.

Разногласията относно производствените квоти се задълбочават, докато администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп настоява ОПЕК да понижи цените на петрола и засилва политиката на "максимален натиск" върху Иран, целяща ограничаване на иранския петролен износ до нула.

Иран обсъди ядрената си програма с Русия, Китай и МААЕ

Иран обсъди ядрената си програма с Русия, Китай и МААЕ

Уточнява се ролята на ядрената агенция