Руските служби за сигурност продължават да провеждат хибридни операции срещу САЩ и техните съюзници в подготовка за бъдеща война с НАТО. Американската агенция за киберсигурност и инфраструктурна сигурност (CISA), заедно с разузнавателните служби на Германия, Чехия, Полша, Австралия, Канада, Дания, Естония, Франция и Нидерландия, издаде на 21 май консултативен документ за киберсигурност, в който предупреждава, че спонсорирана от руската държава киберкампания е насочена срещу западни логистични и технологични компании в продължение на повече от две години.

За това предупреждават от Института за изследване на войната (ISW).

В доклада се посочва, че 85-ият главен център за специални услуги (подразделение 26165) на Главното управление на руския генерален щаб (ГРУ) се е насочил към вертикалите на отбраната, транспорта и ИТ услугите на правителствени и търговски структури в държавите - членки на НАТО, Румъния, Молдова и Украйна.

Съобщава се, че участниците в звено 26165 са използвали системни уязвимости в информационните системи, за да получат достъп до информация за западни доставки на помощи за Украйна, включително номера на кораби, маршрути и съдържание на товари.

Участниците вероятно са получили и отдалечен достъп до частни камери в близост до ключови логистични центрове и чрез публични източници, като например пътни камери, за да проследяват движението на доставките за Украйна.

Атаките са насочени предимно към камери на територията на Украйна, Румъния, Полша, Унгария и Словакия.

CNN: Руските командири имат заповед да не вземат пленници

CNN: Руските командири имат заповед да не вземат пленници

Нови разкрития за зверствата на Кремъл на фронта

Русия продължава да отхвърля американските предложения за прекратяване на огъня в Украйна, преди да започнат преговори за прекратяване на войната. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви на 20 май, че Съединените щати очакват Русия да представи документ, очертаващ "условията, които Русия би изисквала, за да се постигне прекратяване на огъня, което след това би позволило по-широки преговори".

На 21 май руският външен министър Сергей Лавров директно отхвърли идеята, че Русия и Украйна трябва да стигнат до "примирие и после ще видим", очевидно пренебрегвайки опитите на Съединените щати и техните партньори да улеснят преговорите.

Масирана атака с дронове срещу Русия: 105 украински дрона свалени за пет часа
Обновена

Масирана атака с дронове срещу Русия: 105 украински дрона свалени за пет часа

Щети, ранени и затворени летища край Москва втори пореден ден

Лавров заяви, че Русия не иска да повтаря украинско-руските преговори от Истанбул 2022 г. Изявлението на Лавров от 21 май е изрично отхвърляне на предложението на САЩ за установяване първо на примирие, а след това на мирни преговори.

ISW отдавна оценява, че Русия се опитва да използва преговорите в Истанбул 2022, за да представи исканията на Русия за пълна капитулация на Украйна като легитимни и разумни.

Полша ще произвежда електроника за противовъздушната отбрана Patriot

Полша ще произвежда електроника за противовъздушната отбрана Patriot

Полската ПВО система достигна оперативна готовност в края на 2024 година

Изявленията на Лавров показват, че Русия продължава да смесва процесите на прекратяване на огъня и на мирно уреждане, тъй като продължава да се стреми да постига постепенни успехи на бойното поле за неопределено време.