Израелският парламент (Кнесет) одобри на второ и трето четене законопроект, който дава на политиците по-голямо влияние върху избора на съдии - мярка, която засили недоволството срещу правителството на премиера Бенямин Нетаняху и предизвика нова вълна от протести в страната.

Законът променя състава на деветчленния Комитет за избор на съдии, като премахва членовете, определяни от Адвокатската колегия на Израел, и ги заменя с представители, избрани от правителството и опозицията.

Опозиционните партии бойкотираха окончателното гласуване, като определиха закона като удар по основите на израелската демокрация. Протестиращи в Тел Авив и други градове заявиха, че мярката подкопава независимостта на съдебната система.

"Днес е критичен ден - правителството прие закон, който е основополагащ за демокрацията, и го превърна в политически инструмент", заяви протестиращата Рони Мамлук пред медиите в Тел Авив.

Министърът на правосъдието Ярив Левин защити закона, като подчерта, че той ще гарантира "балансиран и представителен състав" на Комитета и ще предотврати изключването на достойни кандидати заради различни възгледи.

Законопроектът е част от по-широк пакет съдебни реформи, който предизвика масови протести в Израел още през 2023 г. Тогава правителството настоя, че реформите са необходими, за да се ограничи т.нар. "съдебен активизъм" и да се засили ролята на парламента. Критиците обаче ги определиха като опит за подчиняване на съдебната власт и ерозия на системата за разделение на властите.

Законът ще влезе в сила в следващия парламентарен мандат. Междувременно протестите срещу правителството продължават, като към тях се присъединяват и гласове, възмутени от продължаващата война в Газа и наскоро уволнения шеф на вътрешното разузнаване.

Израелският парламент одобри бюджета на фона на мащабни протести

Израелският парламент одобри бюджета на фона на мащабни протести

Опозиционният лидер Яир Лапид нарече законодателството "най-големият грабеж в историята на държавата"