Американски представители са опитали да отложат екзекуцията на Саддам Хюсеин заради опасения, че тя може да подсили убеждението, че смъртта му е преди всичко отмъщение на шиитите.

Това предаде Си Ен Ен, като се позова на неназовани източници от Багдад.

Тези опити обаче са посрещнати непоколебимо от страна на иракския премиер Нури ал Малики, който е бил решен да екзекутира Саддам преди началото на религиозните празници.

За иракските сунити празникът започна в събота, а за шиитите - в неделя. Саддам бе екзекутиран събота сутринта малко след 6.00 часа.

Според източника до обяд в петък американската администрация е водила необявени разговори с Малики, като в един момент от американска страна е предложено отлагане на екзекуцията с две седмици. Премиерът и неговите съветници отхвърлят предложенията от съображения за сигурност.

Американците настоявали за писмено документиране, за да се гарантира, че екзекуцията е законна съгласно иракската конституция.

Последната пречка за изпълнението е евентуалното несъгласие на президента Талабани, сунит. Но в разговор по телефона той и премиерът Малики решават, че подписът на президента не е необходим за изпълнение на присъдата. За това не е дадено обяснение.

Късно в петък американски представители се срещат със съветниците на Малики, за да уточнят подробностите около предаването на Саддам на иракските власти.

В този момент сопред иракски представители Малики подписва последния решаващ документ.

Разпространенит от властите видеозапис на екзекуцията е без звук и завършва, когато е поставена примката на бесилото.

Друг запис обаче, направен с мобилен телефон, разпространен скоро след това, показва доста повече, като разкрива остри реплики между Саддам и неговите пазачи шиити.

След като бившият лидер отправя молитва, охраната започва да вика в името на Муктада а Садр, шиитски духовник, за чийто баща се смята, че е убит от баасисткия режим, допълва Си Ен Ен.

Записът разгневява сунитите, докато шиитите се възползва от възможността да видят със собствените си очи, че Саддам е мъртъв.