Случилото се в Русия преди точно 100 години оказва огромно и дълготрайно въздействие върху България: от тежките кръвопролития през 1920-те години до идеите за присъединяване на България към СССР, посочва Дойче веле.
Едни го наричат "Октомврийска революция", други - "болшевишки преврат". Независимо от името обаче, за България това е най-драстичното и фатално събитие с дълготрайни последствия, разиграло се извън нейните граници. Това твърдение обединява мненията на философа от Софийския университет Калин Янакиев и на историците Людмил Спасов от Пловдивския университет и Михаил Груев от Държавна агенция "Архиви".
Непосредствено след установяването на болшевишкия режим в Русия, Кремъл залага на "износа на революции" като част от осъществяването на плана на Ленин и обкръжението му за създаване на световен съюз на съветските републики с център Москва. По думите на историка Людмил Спасов, непосредствено след Деветоюнския преврат през 1923 Сталин критикува ръководството на БКП, че при свалянето на правителството на Стамболийски е заело неутрална позиция. Сталин настоява българските комунисти да се радикализират и да поемат курс към въоръжена борба, а Кремъл отхвърля доклада на Васил Коларов, че положението в България е вече спокойно, а и в страната няма достатъчно пролетариат за правене на революции. По това време болшевишките лидери още се надяват на обрат след провала на плановете им за съветски републики в страни като Германия и Унгария. В случая идеята е да се подпали "барутното буре на Европа" - Балканите, с цел да се отвлече вниманието на Западна Европа от комунистическите конспирации в Германия и в други централноевропейски държави.
"Заповяданата революция"
"Заповядана революция" - така историкът Людмил Спасов нарича инспирираното от болшевишка Русия въстание в Северозападна България през септември 1923. Три месеца преди кървавия бунт Коминтернът нарежда на БКП да поеме курс към въоръжена борба. За целта са отпуснати 50 000 долара, а въстаниците трябва сами да си набавят оръжието или да разчитат на доставки от Югославия. За проверка на "революционната ситуация" в България пристига коминтерновският емисар Александър Абрамович-Четуев, който впоследствие иска от Москва да бъде уволнено цялото ръководство на БКП - заради "неправилни позиции" по време на Деветоюнския преврат. Изпратените от Кремъл конспиратори настояват за бързо въстание - без значение, че подготовката му е нищожна. Резултатът: над 5 000 души са убити, 15 000 са арестувани, а 2 000 успяват да емигрират след петдневния бунт през септември 1923, обяснява Людмил Спасов. Москва не успява да постигне основната си цел - да накара Югославия да се намеси и да окупира части от България.
Философът Калин Янакиев поставя събитията в България през 1920-те в контекста на т.нар. "Октомврийска революция": "Случилото се в Русия през есента на 1917 е политически преврат, смазал установеното след Февруарската революция мимолетно демократично управление на Русия. Митологизирането на този преврат чрез определянето му като "революция" лежи в основата на оправдаването на комунистическите престъпления. Защото революцията не е злодеяние на определени хора, а нещо като неизбежен природен катаклизъм, в който дори има някаква романтика. Както не можем да съдим земетресенията или слънчевите затъмнения, така не можем да съдим и нещо, което според порочната марксистка доктрина е "исторически необходимо". Милиони хора бяха избити, но какво да се прави, след като е избухнала "революция"... Едно толкова мащабно историческо престъпление не бива да бъде наричано "революция" и така да се търси оправдание за милионите жертви на това деяние", казва Янакиев и напомня за задкулисната роля на Коминтерна в следващото голямо престъпление на болшевизма в България - атентата в софийската катедрала "Света Неделя" през април 1925.
"По какво се различава Коминтернът като център за извършване на престъпления в цяла Европа от днешната "Ислямска държава"? Каква е разликата между сегашния тероризъм и коминтерновския "износ на революции"? Може би в това, че "Ислямска държава" в много случаи просто си приписва авторството на терористични актове, извършвани от фанатици-самодейци, докато Коминтернът старателно е подготвял, финансирал и изпращал изпълнителите на замислените терористични актове до местопрестъпленията", твърди Калин Янакиев.
Историкът Людмил Спасов е на мнение, че в Москва са знаели за подготвяния атентат в "Света Неделя", но той идва в момент, когато СССР търси дипломатическо признание от Европа и Америка. Това, естествено, става много по-трудно, когато вестниците в цял свят излизат със заглавия за болшевишката следа в най-кървавия за всички времена политически атентат.
"Злокачествено и всеобхватно влияние"
Историкът Михаил Груев говори за цялостното влияние върху България на случилото се в Русия през 1917. "В българската история няма по-осезаемо външно събитие от болшевишкия преврат в Русия. Събитие с толкова силно и трайно влияние върху вътрешното развитие на България. Това влияние е не само злокачествено, но и всеобхватно", твърди Груев. Според него налагането на съветския модел на партията-държава в страните, окупирани от Червената армия в края на Втората световна война, в общи линии е унифицирано. Но за разлика от другите източноевропейски компартии, в които по-късно се формират национални крила, БКП остава до самия си край просъветско формирование. В историята на световния комунизъм няма друг феномен като проведените през 1963 и 1973 пленуми на ЦК на БКП с решения за постепенно присъединяване на България към СССР, казва още Груев. "Това, което все пак трябва да ни радва, е, че влиянието върху България на болшевишкия преврат, на СССР и на неговия правоприемник - днешната Русия на Путин, става все по-косвено и избледняващо във времето", заключава Михаил Груев.
halo
на 08.11.2017 в 17:40:51 #11chafeto на 08.11.2017 в 12:56:09 ========================================= Добре де, все пак изгледа ли на запис вчерашното "Господари на ефира" или да се самоцитирам: "да се надявам, че можете да мислите (абе не съм сигурен в това)."
chafeto
на 08.11.2017 в 12:56:09 #10halo на 07.11.2017 в 23:53:42 #10 Абе, комуноиди и русофилистични продажни рубладжии, сигурни ли сте, че ще си вземете хонорарите? Гледайте сега на запис "Господари на ефира" и да се надявам, че можете да мислите (абе не съм сигурен в това). __________________________________________________________________________________________ Как за толкова време шляпане по клавиатурата не се научи поне малко да коментираш адекватно бе? Никакви аргументи, пълен елемантаризъм, ниво, характерно за 15 годишен пубертет. Излагаш се, ама щом те влече...
halo
на 08.11.2017 в 12:37:54 #9batnasko на 08.11.2017 в 11:25:19 #15 halo, не знам защо си мислиш, че някой е длъжен да ти чете глупостите. ====================================== Явно защото "чукча не читатель, чукча писатель".
chafeto
на 08.11.2017 в 12:31:27 #8Или "Как болшевишкия преврат направи от кочината България държава със силна индустрия, с мощна социална политика и високо ниво на национална сигурност" Ама... въпрос на лична интерпретация...
ISIS
на 08.11.2017 в 04:40:16 #7Бате насранко е патологичен случай. Лекаря каза да не ну се смеем , просто пропускайте го:-)
halo
на 08.11.2017 в 00:35:25 #6Батпе*дераско, преди да пишеш прочете ли какво съм писал: halo на 07.11.2017 в 23:53:42
nikolay-kolarov
на 08.11.2017 в 00:00:46 #5Предвид коментарите на другарите отдолу, последствията са все още доста осезаеми - половин България е заложник на Стокхолския синдром - Братска Русия ни обича..... Най-видните ни възрожденци са писали още тогава за "новия поробител". Да оставим историята настрана, колко от вас искат да пратят децата си да учат в Русия, и колко в прогнилият запад?
halo
на 07.11.2017 в 23:53:42 #4Абе, комуноиди и русофилистични продажни рубладжии, сигурни ли сте, че ще си вземете хонорарите?
Гледайте сега на запис "Господари на ефира" и да се надявам, че можете да мислите (абе не съм сигурен в това).
Кастело Белведере
на 07.11.2017 в 23:44:52 #3Че ВОСР е най-голямото зло на 20 век с последици и в 21, няма никакво съмнение. Все пак радостното е, че пагубното влияние у нас на Русия "става все по-косвено и избледняващо във времето". То се вижда и по тролетариата, който намалява и се топи като сняг напролет. А опорката "плеват на все" (всички са маскари демек) - се оказа слабичка и неработеща.
pointzero
на 07.11.2017 в 23:08:59 #2едни изнасяха революции, други сега - демокрация...
psp_11
на 07.11.2017 в 22:39:55 #1Поредната пропаганда на Дойче веле