Русия и Украйна може да са напът да проведат мирни преговори за първи път от първите седмици на войната, пише "Ройтерс".

Ето какво се случи на масата през 2022 г. - последният път, когато двете страни проведоха мирни преговори, които обаче се провалиха.

Къде и кога се проведоха преговори?

Руските и украинските преговарящи се срещнаха в Беларус на 28 февруари 2022 г., четири дни след пълномащабното нахлуване на Русия. По-късно те проведоха срещи чрез видеовръзка, след което се срещнаха отново лично в Истанбул на 29 март. След това, до средата на април, те размениха няколко чернови, преди преговорите да се провалят.

Русия: Мирните преговори с Украйна ще се основават на проекта от 2022 г.

Русия: Мирните преговори с Украйна ще се основават на проекта от 2022 г.

Русия не се отказва от териториалните си претенции

Какво се обсъждаше?

- Според проектодокументите, публикувани миналата година от "Ню Йорк Таймс", Украйна е била готова да остане за постоянно неутрална, необвързана и безядрена държава, без чужди войски или оръжия на своя територия. Тези условия биха ѝ попречили да се присъедини към НАТО, но запазват възможността за членство в ЕС.

- В замяна Украйна би получила гаранции за сигурност от група страни, включително петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция.

- В частично съгласуван проект се отбелязва, че държавите гаранти - включително Русия - ще зачитат и спазват независимостта и суверенитета на Украйна и ще се въздържат от заплахи или използване на сила срещу нея.

- Проектът предлага провеждане на преговори за период от 10-15 години относно статута на Крим, който Русия анексира от Украйна през 2014 г.

ISW: Русия предлага не преговори, а капитулация на Украйна

ISW: Русия предлага не преговори, а капитулация на Украйна

Путин не се съгласи със съвместното предложение на САЩ, Украйна и Европа

Кои бяха ключовите точки на разногласие?

- Украйна поиска, в случай че бъде нападната, гарантите да предоставят помощ, която може да включва "затваряне на въздушното пространство над Украйна, предоставяне на необходимите оръжия, използване на въоръжена сила с цел възстановяване и впоследствие поддържане на сигурността на Украйна като постоянно неутрална държава". Русия обаче настоя, че всяко решение трябва да бъде съгласувано от всички държави гаранти - което означава, че Москва ще има право на вето.

- Двете страни имаха остри разногласия относно бъдещия размер на въоръжените сили на Украйна и нейния военен арсенал. Например, Киев беше готов да се съгласи да ограничи размера на силите си до 250 000, с 800 танка и максимален обсег на ракетите от 280 км. Русия пък настояваше Украйна да бъде ограничена до 85 000 души персонал, 342 танка и 40 км обсег на ракетите.

- Москва поиска Украйна да признае руския за официален държавен език и да прекрати "дискриминацията" срещу рускоговорящите - нещо, което Украйна отрича.

- Русия поиска отмяна на "законите на Украйна за нацификация и прославяне на нацизма". Украйна отхвърля обвинението в нацизъм като абсурдно.

Путин: Предлагаме на 15 май нови преговори с Украйна без предварителни условия
Обновена

Путин: Предлагаме на 15 май нови преговори с Украйна без предварителни условия

Кремъл предпочита те отново да се проведат в Истанбул

Защо преговорите се провалиха?

До април 2022 г. изглеждаше, че ситуацията на бойното поле се обръща в полза на Украйна. Тя отблъсна руските сили от района на Киев и показа на света доказателства за предполагаеми руски военни престъпления, които провокираха международно осъждане, въпреки че Москва ги отрече.

Западните страни увеличаваха военната помощ за Киев и ескалираха санкциите срещу Москва - всички тези фактори направиха Украйна по-малко склонна да зачете руските искания.

Проектите от 2022 г. актуални ли са все още?

Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф през февруари заяви, че т. нар. Истанбулски протоколи предлагат "пътеводни стълбове" за преговори между враждуващите страни.

Сътрудник на Кремъл вчера отбеляза, че мирните преговори, които се предлагат сега, трябва да вземат предвид преговорите от 2022 г. и факта, че понастоящем Русия контролира почти 1/5 от Украйна.

Украинският президент Володимир Зеленски през декември 2024 г. заяви, че не е имало "истанбулски споразумения", а само преговори, в които Украйна е отговорила на "ултиматум" на Русия, но не е подписала нищо.

Германия: Русия има часове да се съобрази с новото предложение за примирие в Украйна

Германия: Русия има часове да се съобрази с новото предложение за примирие в Украйна

В противен случай се очаква тежки санкции за Москва

Какво се промени след провалените преговори?

Първоначалните преговори бяха съсредоточени главно върху въпроси, свързани със суверенитета. Оттогава обаче позицията на Русия се втвърди, включвайки конкретни изисквания за територия. Президентът Владимир Путин през юни миналата година изтъкна, че Украйна трябва да се оттегли изцяло от четири области на страната - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска - които Русия твърди, че са нейни, но контролира само частично.

Украйна е категорична, че никога няма да признае законно руската окупация на украинска земя. В същото време Зеленски призна, че на този етап неговите сили не са в състояние да си върнат цялата загубена територия и че тя може да бъде възстановена след време с дипломатически средства.