Екстрадираният в Хага бивш лидер на босненските сърби Радован Караджич застана за пръв път пред съдиите от Международния трибунал за престъпленията в бивша Югославия.

Списъкът с повдигнатите срещу него обвинения му беше прочетен от холандския съдия Алфонс Ори.

Това е стандартна процедура, през която преминават всички обвиняеми през първите 48 часа от предаването им на Хагския трибунал.

Докато му четяха обвиненията Караджич запази мълчание. Предполага се, че поради това съдът ще счете, че той не се признава за виновен.

Запитан от съдията, Караджич каза имената си, както и датата и мястото на раждане.

На въпрос за адреса си на пребиваване преди да бъде задържан, Караджич отговори, че официалният му адрес е този в родния му град, в жилището на съпругата му и уточни, че ако съдията има предвид неофициалният адрес, на който е пребивавал, той е: Белград, ул. Юрий Гагарин 267.

По-късно на Караджич му бяха прочетени правата, като той каза на съдията, че възнамерява да се защитава сам.

Караджич заяви пред съдията, че днес няма да пледира, тъй като иска да се възползва от законно полагащия му се срок от 30 дни, за да се запознае подробно с повдигнатите обвинения.

Караджич информира съдията за редица нарушения по време на задържането му. Той обясни, че е отведен на непознато място, че не са му били прочетени правата, че не е имал право на телефонен разговор.

"Най-важната точка от обвинението е, разбира се, трета: обвинението в геноцид. Трибуналът още не е произнасял присъда по такова обвинение, има само един осъден за съучастие в геноцид", каза по-рано днес известният холандски адвокат Геерт-Ян Кноопс, защитавал вече няколко обвиняеми пред трибунала в Хага.

Ако Караджич се признае за виновен, съдът ще определи неговото наказание. Ако той отхвърли вината си дори и по едно от обвиненията от общо 11-те, предстои процес.
Според утвърдената процедура обвиненият има право да отговаря на обвинението до 30 дни
Караджич ще се защитава сам пред Хагския трибунал.

Припомняме, Радован Караджич бе заловен от сръбските власти на 21 юли, като рано сутринта на 30 юли той бе екстрадиран в Холандия.

От 25 юли 1995 г. той е обявен за международно издирване, заедно с бившия командващ армията на босненските сърби генерал Ратко Младичи бившия президент на непризнатата Република Сръбска Крайна в Хърватия Горан Хаджич, които все още се издирват.