В началото той получи колосален аванс на доверие от обществото и късметът му работеше. Но вече всеки разобличен руски шпионин и всяка паднала ракета вече удрят по рейтинга на Путин, посочва Федор Крашенинников в коментар за Дойче веле.
Есента на 2018 година се оказа тежка за Владимир Путин и цялата създадена от него система на руската власт. Непопулярното повишаване на пенсионната възраст се отрази зле на рейтинга на президента. Не стихва и скандалът около руското разузнаване и неговите агенти, които биват залавяни и разобличавани по цял свят. И краят на тази история не се вижда. Руската православна църкка, в която бяха вложени толкова много пари и пропаганда, претърпя унизително поражение. И то не къде да е, а в Украйна! На този фон се случват все повече нови аварии и аварийни ситуации. Смята ли Владимир Путин, че все още е късметлия?
Мистиката на авторитаризма
На 11 октомври аварира ракетата "Съюз" на път за Международната космическа станция. За щастие намиращите се на борда руски и американски астронавти са живи и здрави. С това обаче свършват добрите новини. Програмата за изстрелване на ракети с космонавти на борда е прекратена до изясняването на всички причини, но загубите - финансови и като престиж - е много трудно да бъдат оценени.
Проблемът обаче не е в това, че ракетата "Съюз" не стигна до Международната космическа станция, а падна. Техниката понякога отказва. Случва се и това. Проблемът е в политиката. Постиженията в космоса са част от мита за величието на Русия и след редица скандали успехът на поредния старт беше жизнено необходим. Както никога досега Владимир Путин има нужда от видими и ярки успехи, за да ги противопостави на редицата провали и поражения.
Скандалите и пораженията са болезнени за всяка една власт. Въпреки това в развитите демокрации никой не държи отговорни политическите лидери за всичко ставащо. Демократичната политика е рационална, както и нейната идеологическа база. Лидерът е временно изпълняващ длъжността чиновник, който след изтичането на мандата напуска поста си.
Авторитаризмът обаче винаги е ирационален и склонен към мистика. Как иначе да обясниш на елита и населението, защо десетилетия наред трябва да управлява именно този човек, а който се съмнява в неговите способности на ръководител върши престъпление, дори грях? Опирайки се на архаичните концепции за властта, авторитарният лидер влиза в ролята на древните царе. Те отговаряли за всичко пред висшите сили, а не пред хората. И управлявали не защото са спечелили избори, а защото такава била волята Божия, която се изразявала в благословия за всички техни действия.
Обаче и в архаичната логика съществуват много архаични проблеми. Ако късметът, военните победи и богатите реколти са се възприемали като знак на благословия за съществуващата власт от страна на висшите сили, то пораженията и неуспехите водят до неприятния извод за лидера, че висшите сили вече не са на негова страна. А това вече поставя под въпрос неговото право на власт и дава повод за преразглеждане на споразумението за лоялност.
Лесното свършва
Поредицата от очевидни неуспехи разрушават най-важната концепция на путиновия режим - учението за постоянния късмет на Владимир Путин. Има известен резон в това да се доверяваш сляпо на този, на когото постоянно му върви. Освен това лоялното отношение към властта е изгодно в буквалния смисъл на думата и това е сериозен аргумент за мнозина.
Съвсем друго нещо е да следваш безотговорно неудачника. И тук става дума не толкова за населението, колкото за политическите и икономически елити в Русия, чиито ползи от сътрудничеството с властта надвишаваха значително това, което получаваха в замяна на лоялността на обикновените граждани. Бизнесмени и чиновници на всички равнища залагаха на Путин и печелеха дълги години служба. Дали обаче те са готови и в бъдеще да засвидетелстват безусловна вярност към лидера, убеждавайки се постоянно, че той вече не е същият и сега те само губят?
Късметът вече му изневерява
На Владимир Путин му предстоят най-трудните години като президент. Той дойде на власт на вълната на големите очаквания и в началото получи колосален аванс на доверие от обществото. Много години той управляваше под ореола на същия този късмет и се ползваше с подкрепата на голяма част от населението. Сега обаче Путин навлиза в нова фаза от своята кариера, когато късметът му изневерява и всички анкети сочат сериозен спад на подкрепата за него, както и нарастващото чувство на безнадеждност в обществото.
Спецификата на съвременна Русия е в това, че самó по себе си населението няма възможност да превърне разочарованието си от властта в някакви видими промени. Но политическият, икономическият и дори силовият елит на страната могат да използват падането на рейтинга на президента и растящото разочарование на хората като начало на борбата за власт. В този смисъл всеки пропаднал мост, всяка паднала ракета и всеки разобличен агент могат да станат, ако не решаващ аргумент, то последната капка, която да задвижи механизма за смяна на властта.
Федор Крашенинников е руски политолог и публицист. Автор е на книгите "След Русия" и "Облачна демокрация", която е написал съвместно с Леонид Волков.
58eng
на 19.10.2018 в 17:17:50 #12Толкова по-зле за тебе,ако не си разбрала,че елемента поръчка го има при всички. В западните е под 100% ,в руските е над 100%
hard_boiled.jds
на 19.10.2018 в 12:57:26 #1158eng, много сериозно чета медии, които уважавам, но в тях не влизат така нар. MSM. Те са като ДВ, пишат по поръчка.
58eng
на 19.10.2018 в 12:16:11 #10Вероятно четеш световната преса като дявола евангелието, затова!
hard_boiled.jds
на 17.10.2018 в 00:22:07 #9Не чета ДВ! Някога, когато не следваха политическата коректност и бяха бунтари, бяха значими и интересни. Сега са най-боикновена, чалга-медия, която отразява света единствено в черно и бяло. Путин е лош, Меркел и сие са добри. Друго в палитрата нямат! На всичко отгоре лъжат. Руските шпиони били разобличавани в цял свят! Къде бе, Дойче Леле? Аз чета световна преса и не съм попадала на такива материали, въпреки че всичко свързано с Русия ме интересува. ДВ е днешното, модерно Работническо дело - политически коректно, сухо и скучно. Недейте да берете гайлето на Путин, ами вижте какво става в кочината ЕС!
Somebodyelse
на 17.10.2018 в 00:12:19 #8Дойче Веле руулз! Дори Мунчо е разбрал, че каПуткин се проваля. Долу Раша, каПуткин вън.
MyH4o
на 16.10.2018 в 13:23:50 #7Късметът е на страната на силните... Въпреки провалите, Путин ще остане в историята, а Русия вече набира инерция и никой няма да може да я спре. Ако кресливите лешояди на запада не докарат ядрена война, надеждата на здравомислещото, свободно от мултикулти истерия човечество ще бъде на изток...
mclaranist
на 16.10.2018 в 10:34:29 #6доко, много добре знам какво е демокрация, но също знам какво е СВОБОДИЯ. Знам също, че за нас в България, демокрацията я разбирате по елцински, тоест СВОБОДИЯ. Всеки да прави да пише и прави каквото си иска, да няма ред и закон, държавата да е на концесия и приватизирана, а обществото да е оставено на самотек и по законите на джунглата- само най-силните печелят. Казваш диктатура, да ти опиша ли как говорят руснаците за Елциновата демокрация и кълновете посяти тогава- ПИНОЧЕТСКА Русия- първо сринаха СССР, после 1993 направи гражданска война и погази конституцията и направи преврат, а накрая, след като го издигнаха ЦРУ на втори мандат им се отплати, заедно с олигарсите, да същите дето ги плюете, че са Путинови, им раздаде Русия. А те нямаха против ад забогатеят а ресурсите да ги цоцка Европа и САЩ. Ето ти кълновете на руската деокрация, за която плачат на Запад. И въобще, кой определя коя държава е демокрация и коя не??!!! Когато бият и затварят във Франция, Германия, САЩ, и нахлуват в чужди държави, това демократично ли е??? Тогава казвате че е ,,необходимост" Когато това се случи в Русия или е свързано с Русия- веднага се казва че е диктатура, че е наследство на СССР и т.н. Знам, трудно е да се разбере, но Русия в днешно време, по нищо не се различава от ,,демокрациите", както и типа на икономическа система. Така че, ако нещо предписвате на Путин и РУсия, мога да ви покажа редица подобни и в Европа и къде ли не.
doco_
на 16.10.2018 в 10:15:39 #5Кларнетист ли, макларнитист ли си, разбери едно основно нещо,демокрация не се дава тя се защитава. Всяка страна след диктатура преминава през период на въстановяване на демокрацията а в Русия никога не е имало, те винаги са живели под диктатури. Никой не отрича,че при Елцин е било добре но Путин уби и най малките кълнове на демокрация. Да ти обяснявам как свършват диктатурите няма смисъл, след края на всеки диктатор идва разрухата и пак цикъла почва от начало ако няма демокрация.
mclaranist
на 16.10.2018 в 09:40:50 #4Кастело, това е проблема на хора като теб и други. В ето това изречение, което е плод на твоите виждания: ,, Все пак на всички ни е ясно, че Русия не може сама да бъде полюс в новия многополюсен модел: трябва да се определи в развитието си"- край на цитата. Ето от къде идва може би вашето неразбиране. ТОЧНО ТОВА, Русия го може, можела го е и ще гп може. Именно защото НЕ ИСКА и не държи да се ,,вписва" в които и да е цености, лагери и т.н., а да е център на собствена идентичност и да е полюс на сосбствени виждания. и за това тя е ,,неразбирана" от Европа, от САЩ, дори в някои отношения от Азия. ЗАЩОТО ТЯ МОЖЕ САМА. И когато най-после европейците и сие разберат това, може би ще се тръгне към нормален разговор. Когато си кажат, че руснаците са си руснаци и имат собствени виждания, а не държат да са както германците или французите, тогава може и да има напредък. И по повод на думите ти пак те цитирам: ,, али крехките демократични кълнове, замразени през 2000г от Путин....."- край на цитата, тук отново ясно проличава мислите ти и къде е заровено кучето. Ясно е, че на Европа и САЩ им беше супер с Елцинова Русия, на ,,свободните" капиталисти- Ходорковски, Березовски, Чубайс, Гусински и т.н. Тогава даже си бяха ,,назначили" във всяка компания по един служител на ЦРУ, това вече дори е казано и не е отричано от щатите. Е как няма да искат да се върнат ,,демократичните времена" преди 2000г. Ама питайте всеки руснак, над 35 години, колко му е мила онази демокрация. Но естествено вие нито ги питате, нито ви интересуват.
ISIS
на 16.10.2018 в 08:53:03 #3Не бързайте да го погребвате. Който и да е следващият , ще се цели във офшорните му сметки. Да ли ще ги конфискува и налее в предишните пенсионни фондове, или ще ги прилее в свойте бъдещето ще покаже. Но при всички случай ще трябва време за подготовка. Да ли за преврат или рокадо ще разберем в следващата серия.
Кастело Белведере
на 16.10.2018 в 08:33:45 #2Руската грандоманщина, обусловена и от чисти физическо-географски параметри изгради един колос на глинени крака (ссср) а днес подхранва фалшивия мит за величието на Русия. Но докато това все пак е специфична и характерна част от руския фолклор, главният въпрос сега е : а селд Влатко накъде? Голямата страна лежи на 2 континента, затова и я наричаме евразийска. Въпросът е към кой континент ще тръгне след като Путин си тръгне. Дали към старите европейски демокрации, изживяващи екзестенциална криза или към младите напиращи бързорастящи азиатски гиганти. Дали крехките демократични кълнове, замразени през 2000г от Путин ще намерят плодотворно време да поникнат или режимът ще се втвърди още повече по подобие на азиатската авторитарност и тоталитаризъм? Все пак на всички ни е ясно, че Русия не може сама да бъде полюс в новия многополюсен модел: трябва да се определи в развитието си. И това определение ще раздвижи много пластове в геополитиката, включително и на Балканите. Дупе да ни яко
van damme
на 16.10.2018 в 08:02:33 #1Браво на автора на статията,бих казал,че е уцелил десятката