Официален представител на Иран може да се срещне с представители на шесторката за ново обсъждане на ситуацията около ядрената ни програма.
Това изненадващо изявление направи президентът на Иран Махумд Ахмадинеджад, цитиран от Ройтерс.

„Вратата е отворена за разговори и преговори в рамките на справедливостта и уважението", каза иранският лидер в кулоарите на Общото събрание на ООН.

Според него еврокомисарят по външната политика и сигурността Катрин Аштън трябва да се свърже с Иран и да уговори дата за преговори.

По-рано през деня министърът на външните работи на Иран Мотаки отново обяви готовността на Техеран да възобнови преговорите с Виенската група по своята ядрена програма. Думите на министъра разпространи агенция FARS, цитирана от Mig.news.

Часове преди това иранският президент Ахмадинеджад скандализира присъстващите в залата на ООН с твърденията си за американски заговор, като делегацията на САЩ и на други западни страни напуснаха.

В преговорите за обмена на нискообогатен за високообогатен уран би трябвало отново да участват от една страна Иран и от друга - Русия, Франция, САЩ и представители на МААЕ.

За възможността да се поднови инициативата намекна и първият дипломат на Русия Сергей Лавров в рамките на участието си в министерските срещи по време на Генералната асамблея на ООН.

Русия се надява на това, че Иран е чул сигнала на международното общество, заявява Сергей Лавров.
"Днес ние можем да разчитаме на това, че сигналът е чут. Има признаци, че в Техеран отново разглеждат нашите предложения", допълва руският дипломат и посочва, че разчита в близко време да получи потвърждение от иранска страна.

Припомняме, през октомври миналата година шесторката по преговорите (Русия, САЩ, Франция, Великобритания, Германия и Китай), заедно с МААЕ предадоха на Техеран предложението за износ на нискообогатен уран на Техеранския изследователски реактор за дообогатяване в трета страна и връщането му за използване в Техеран.

Като първоначално Иран изпрати позитивни сигнали, след което обаче не подписа договора и напусна масата на преговорите.

Договор бе сключен между Иран, Турция и Бразилия, който обаче не премина през одобрението на ООН и СС на ООН. Съответната крачка че, че СС на ООН гласува още една поредна резолюция със санкции срещу ислямската държава.

Думите на Сергей Лавров идват след поредния скандал, който успя да предизвика иранският президент Махмуд Ахмадинеджад в залата на Общото събрание на ООН. С речта си и обвиненията си за американски заговор Ахмадинеджад накара делегацията на САЩ и на други западни държави, включително и българската да напуснат залата.