Украйна в момента не обмисля намаляване на възрастта за мобилизация или ограничаване на пътуванията в чужбина за мъже на възраст от 18 до 24 години.

Това заяви заместник-началникът на офиса на президента на Украйна Павло Палиса в интервю за 24 канал, цитирано от "Укринформ".

Украйна удължава военното положение и мобилизацията

Украйна удължава военното положение и мобилизацията

До 3 февруари 2026 г.

"В момента въпросът за намаляване на възрастта за мобилизация и ограничаване на пътуванията в чужбина не се разглежда", каза той.

Палиса добави, че всички бъдещи решения ще зависят от развитието на бойното поле.

"Но към момента този въпрос не се разглежда и дори не се повдига на ниво оценка на риска", подчерта заместник-началникът на офиса на президента.

Зеленски внесе предложения за удължаване на военното положение и мобилизацията

Зеленски внесе предложения за удължаване на военното положение и мобилизацията

Предвижда се те да бъдат удължени с още 90 дни

Той също така каза, че в момента няма планове за мобилизиране на жени.

"Това остава доброволно. Жените, точно както мъжете, могат да подписват договори при общи условия", отбеляза Палиса.

Върховният главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна Олександър Сирски инструктира Генералния щаб да подготви предложения за нови формати на военна служба по договор.