Китай и Япония са се съгласили да се опитат да намалят напрежението между двете страни, бушуващо от години заради спорни острови в Източнокитайско море, съобщава БиБиСи.

Китайските власти обявиха, че е бил създаден механизъм за управлението на кризата, за да се избегне влошаването на ситуацията.

Стратегически важните острови, наричани Дяою от Китай и Сенкаку от Япония, се контролират от Япония.

Междувременно японският министър-председател Шиндзо Абе заяви, че е била подготвена почвата за провеждането на двустранна среща между него и китайския президент Си Цзинпин през следващата седмица.

„И Япония, и Китай стигнаха до извода, че е в полза не само на двете страни, но и за стабилността на целия регион, ако срещата на върха се проведе", заяви Шиндзо Абе, цитиран от „Ройтерс".

Срещата се очаква да се състои в кулоарите на срещата на организацията на Азиатско-тихоокенското икономическо сътрудничество в Пекин в понеделник и вторник следващата седмица.

Ако срещата се осъществи, тя ще бъде първият нормален разговор между двамата лидери откакто те встъпиха в длъжност.