Пекин настоява Пакистан да позволи на китайски служители по сигурността да осигуряват защита на китайските граждани, които работят в държавата, предаде "Ройтерс".
Това искане е поставено по време на преговори след атентата в Карачи, при който загинаха двама китайски граждани. Поредицата от атаки, насочени срещу китайските граждани и провалът на Исламабад да ги възпре разгневиха Китай, който накара Пакистан да започне официални преговори за съвместна система за управление на сигурността.
Според източници на "Ройтерс" досега Пакистан не се е съгласил да пусна китайски служители по сигурността. Все пак нито Пекин, нито Исламабад са потвърдили официално преговорите.
Но според източниците има консенсус между двете страни за създаване на съвместна система за управление на сигурността и Пакистан е податлив на китайските служители, които участват в срещите по сигурността и координацията.
Все още обаче няма споразумение, а Пакистан е помолил Китай за помощ за подобряване на своите способности за разузнаване и наблюдение, вместо пряко участие.
По думите на говорител на китайското външно министерство Пекин ще продължи да укрепва сътрудничеството с Пакистан и да полага съвместни усилия, "за да направи всичко възможно, за да поддържа сигурността на китайския персонал, проекти и институции".
В изявление миналата седмица пакистанското вътрешно министерство каза, че двете страни са се съгласили да разработят съвместна стратегия за предотвратяване на подобни инциденти в бъдеще.
Атентатът в Карачи е сериозен пробив в сигурността, коментира един от длъжностните лица, които разследват инцидента. Колата, оборудван с близо 100 кг експлозиви, е чакала без проверка около 40 минути близо до най-външния кордон за сигурност на строго охраняваното летище, преди шофьорът да се блъсне в превозното средство, в което е имало китайски инженери.
Според следователите нападателите са имали "вътрешна помощ" при осигуряването на подробности за маршрута на инженерите, които са се завърнали от едномесечна почивка в Тайланд.
Китай има хиляди граждани, които работят в Пакистан по проекти, групирани под името CPEC - инвестиция от 65 милиарда долара, свързана с инициативата на президента Си Дзинпин "Един пояс, един път", която се стреми да разшири глобалния обхват на Китай по шосе, железопътен и морски транспорт.
Китайски граждани са били в прицела на сепаратистки бойци, които смятат, че Пекин помага на Пакистан да експлоатира минерали в слаборазвитата югозападна провинция Белуджистан, където Китай има стратегическо пристанище и минни интереси.
Хиляди пакистански служители по сигурността от армията, полицията и специална сила, наречена Специално звено за защита, охраняват китайски граждани.