Китайски изследователи успешно са детонирали взривно устройство на водородна основа при контролиран полеви тест, предизвиквайки опустошителни химически верижни реакции, без да използват ядрени материали.
Това писа South China Morning Post.
Медията се позова на проучване, публикувано миналия месец в китайското списание Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance.
Бомбата с тегло 2 кг генерирала огнено кълбо с температура над 1 000 градуса по Целзий за повече от две секунди - 15 пъти по-дълго от еквивалентните взривове на тротил - без да се използват ядрени материали, се разкрива в доклада на учените.
Взривното устройство е разработено от Изследователския институт 705 на Китайската държавна корабостроителна корпорация (CSSC).
Тя е ключов играч в областта на подводните оръжейни системи.
Използваното устройство използва полупроводников материал за съхранение на водород на магнезиева основа.
Този материал - сребрист прах, известен като магнезиев хидрид - съхранява значително повече водород, отколкото резервоар под налягане.
Първоначално той е разработен, за да се доставя газ до райони без електрозахранване, където да захранва горивни клетки за чиста електроенергия и топлина.
Когато се активира с конвенционални експлозиви, магнезиевият хидрид претърпява бързо термично разлагане, освобождавайки водороден газ, който се възпламенява в продължителен огън.
Това описват изследователите в статията, публикувана в китайското списание Journal of Projectiles, Rockets, Missiles and Guidance.
"Експлозиите на водороден газ се възпламеняват с минимална запалителна енергия, имат широк диапазон на експлозия и предизвикват пламъци, които бързо се разпространяват навън", казва екипът, ръководен от изследователя от CSSC Ван Сюефън.
Анализатори предупреждават, че успешният тест дава предимство на Пекин да заобикаля съществуващите ограничения при използването на ядрени и водородни оръжия.