Специални сили от Китай и Саудитска Арабия са провели първите си съвместни антитерористични учения, съобщават китайските държавни медии, като "Ройтерс" отбелязва, че това е най-новият опит на Китай да разшири отношенията си в сферата на сигурността със страни от Близкия изток и свои мюсюлмански съседи.
Китай твърди, че неговите компании и граждани са изправени пред нарастваща заплаха от тероризъм, след като той се засилва в световен мащаб, а правителството е все по-ангажирано дипломатически в проблемни места като Близкия изток.
Китайският президент Си Цзинпин посети Саудитска Арабия по-рано тази година, заричайки се да разшири сътрудничеството в сферата на сигурността и противопоставянето на тероризма.
25 души от всяка от страните са взели участие в ученията в продължение на 2 седмици от 10 октомври, като фокусът е бил върху антитерористичните бойни умения и тактики. Ученията са се провели близо до югозападния китайски град Чунцин.
"Това съвместно антитерористично учение е насочено към повишаване на способността на двете армии да се борят с тероризма и нетрадиционните заплахи за сигурността", се посочва в статия в един от китайските официози.
Китайските власти отдавна се опасяват, че нестабилността в Афганистан ще прелее в западния китайски регион Синцзян, където живеят уйгурите, които са мюсюлмани. Стотици хора загинаха там през последните години при размириците, за които правителството обвинява въоръжени сепаратисти.
Според властите в Киргизстан, който граничи с Китай, самоубийствена бомбена атака срещу китайското посолство в киргизстанската столица през август е била разпоредена от уйгурски екстремисти, активни в Сирия.
В лицето на подобни заплахи, Китай през август създаде антитерористичен алианс със съседните Пакистан, Афганистан и Таджикистан, като и трите граничат със Синцзян. От 20 до 24 октомври повече от 400 войници от Китай и Таджикистан са провели съвместни антитерористични учения по затънтената планинска таджикска граница с Афганистан.
Афганистански официални лица са наблюдавали ученията, които са включвали спасяването на заложници и бойна подготовка.
Правозащитни организации твърдят, че насилието в Синцзян е по-скоро реакция на репресивните правителствени политики и ограниченията върху религиозните свободи на уйгурите, обвинения, които китайското правителство отрича.