Докато американците гласуват на едни от най-напрегнатите президентски избори от десетилетия, Китай се готви за резултат, който - независимо кой спечели - ще доведе до още четири години на ожесточено съперничество между двете суперсили по въпроси, свързани с търговията, технологиите и сигурността, предава "Ройтерс".

Стратезите в Пекин казаха, че докато очакваха по-агресивна реторика и потенциално осакатяващи мита от републиканския кандидат Доналд Тръмп, някои смятат, че той може да бъде воден от прагматизъм и желание да сключи споразумения за търговията и Тайван.

От кандидата на Демократическата партия Камала Харис Пекин очаква предсказуемост и продължаване на подхода на американския президент Джо Байдън, съсредоточен върху работата със съюзници по свързани с Китай въпроси като ограничаване на технологиите, Тайван и конфликти в Украйна и Близкия изток.

И двата резултата е малко вероятно да доведат до промяна, казаха анализатори, като се има предвид колко широкомащабно стана геополитическото съперничество с Пекин и колко политически смъртоносно е дори усещането за достигане до Китай от двете страни на пътеката във Вашингтон.

"Независимо кой е избран, структурните напрежения са неоспорима реалност и се превърнаха в широко приет двупартиен консенсус в САЩ", каза Хенри Хуияо Уанг от базирания в Пекин мозъчен тръст Център за Китай и глобализация.

Политикита на администрациите на Тръмп или Харис относно китай "вероятно ще бъдат стратегически последователни", казаха експерти от Пекинския университет, Уанг Джиси, Ху Ран и Джао Дзянуей в статията си във Foreign Affairs.

"Като президенти и двамата кандидати биха представлявали предизвикателства и недостатъци за Китай и никой не изглежда вероятно да иска голям военен конфликт или да прекъсне всички икономически и обществени контакти", казаха те, добавяйки, че поради това "Пекин едва ли ще има ясно предпочитание."

Победителят може да не е известен дни след гласуването, въпреки че Тръмп вече даде сигнал, че ще се опита да се бори с всяко поражение, както направи през 2020 г.

Най-голямата разлика по отношение на политиката на Китай е в търговията, където Тръмп предложи мита върху китайския внос над 60% и прекратяване на търговския статут на Китай като най-облагодетелствана нация.

Тази заплаха сама по себе си изнерви китайския индустриален комплекс, който продава стоки на стойност над 400 милиарда долара годишно на САЩ и още стотици милиарди под формата на компоненти за продукти, които американците купуват от другаде.

Производителите, интервюирани от "Ройтерс", очакват митата да нарушат веригите за доставки и допълнително да свият китайските печалби, като навредят на работните места, инвестициите и вече забавящия се растеж. Търговска война би повишила производствените разходи и потребителските цени в САЩ, дори ако фабриките се преместят, казаха те.

Новите мита могат да бъдат "много предизвикателни за Пекин предвид икономическите трудности в Китай", каза Джао Минхао, професор в базирания в Шанхай университет Фудан.

Той добави, че Пекин също има "по-дълбоки опасения за бъдещето на международната икономическа и търговска система" поради предложението на Тръмп за 10% мито върху всички стоки от други страни.

Робърт Лайтхайзър, търговският съветник на Тръмп, обеща да възприеме подход на стратегическо отделяне при справянето с икономическите отношения между САЩ и Китай, отбеляза Джао, "това означава значително намаляване на зависимостта на САЩ, икономическите връзки на САЩ с Китай, в сравнение с подхода за намаляване на риска, подчертан от администрацията на Байдън".

Очаква се Харис да запази митата на Тръмп върху китайския внос на стойност стотици милиарди долари след преразглеждане от страна на администрацията на Байдън на тези мита, които бяха наложени за първи път от Тръмп.

Демократите разшириха митата в области, които според тях са от стратегическо значение за Вашингтон или, според тях, са застрашени от китайско свръхпроизводство, включително електрически превозни средства.

Засилени мерки за сигурност, докато американците си избират президент
Обновена

Засилени мерки за сигурност, докато американците си избират президент

До момента изборният ден все още протича сравнително нормално, въпреки някои арести, бомбени заплахи, инциденти и технически проблеми