Русия е надежден стратегически партньор на Китай. Това заяви външният министър на комунистическата държава Уан И по време на среща с руския си колега Сергей Лавров в Москва, цитиран от ТАСС.

Русия и Китай са надеждни стратегически партньори. Важно е да поддържаме и развиваме контакти в международните и регионални дела”, поясни той.

Развитието на международното сътрудничество ще играе позитивна роля в разрешаването на много конфликти”, категоричен е топ дипломатът на Китай.

За тази година ние сме запланували контакти на високо и най-високо ниво. Днес ние планираме да обсъдим подготовката на тези посещения. Надявам се и съм уверен, ние ще постигнем по-голямо разбирателство в развитието на нашето партньорство”, изтъкна още той.

Иначе двамата външни министри обявиха, че Русия и Китай са против разгръщането на модерна американска система за противоракетна отбрана в Южна Корея в отговор на заплахите на КНДР.

Миналата седмица Сеул и Вашингтон започнаха официални преговори за разполагане на система THAAD.

Уан И уточни на пресконференция след среща с Лавров, че разполагането на такава система в Южна Корея ще доведе до пряко увреждане на стратегическите интереси на Китай и Русия в областта на сигурността.

Според Лавров подобна мярка би била прекомерна.

Двамата топ дипломати не признават амбициите на Северна Корея да създаде ядрени оръжия.

По думите на руския министър ядрените амбиции на КНДР и развитието на ракетната й програма не трябва да се превръщат в претекст САЩ да разполагат противоракетна система в региона, тъй като това ще доведе до още напрежение.

THAAD е способна да сваля балистични ракети с малък и среден обсег на действие.

Междувременно шефът на държавната корпорация „Ростех” Сергей Чемезов обяви, че през лятото или есента ще бъде ратифицирано споразумение между Китай и Русия за доставка на руски бойни самолети Су-35 след 2016 година.

Ние се подписахме, но все още не е влязло в сила. Има процедура по ратифициране. Подписването не е достатъчно, трябва да бъде ратифицирано от нас и китайска страна”, добави той.

Чемезов поясни, че ще „отнеме дълг период” преди да се ратифицира споразумението и че първата доставка няма да се осъществи тази година.

Миналият ноември Москва и Пекин подписаха договор за 2 милиарда долара за доставка на 24 модерни бойни самолета Су-35. Китай е първата чуждестранна държава, която купува такива самолети.