Кюрдските сили, които охраняват бойци на "Ислямска държава" (ИД) в затвор в Северна Сирия, заявиха, че се противопоставят на предаването на съоръжението на новите ислямистки управници в Дамаск. Те се подготвят за атаки от страна на ИД и следят опитите на групировката да се възроди, предава "Ройтерс".
Според Сирийските демократични сили (SDF), които са подкрепяни от САЩ и контролират една четвърт от територията на Сирия, ИД вече е извършила два опита за нападение върху затвори след падането на режима на Башар Асад на 8 декември. Атаките са били с цел освобождаване на затворници, като групировката се възползва от политическия хаос в страната.
В затвор в град Хасака, където се държат около 4500 бойци на ИД, включително чужденци, кюрдски офицер заяви, че се очакват нови опити за нападения. "Когато сирийският режим падна, ИД се сдоби с много оръжия и сега ще се организират отново за атаки срещу затвори," каза той.
Репортери на "Ройтерс" получиха рядък достъп до затвора, където разговаряха с трима задържани - британец, руснак и германски гражданин от Тунис. Държаните споделиха, че са без връзка със семействата си от години, изразявайки съжаление за действията си, но кюрдските власти смятат подобни изказвания за заблуждаващи.
След като групировката "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ), бивш филиал на "Ал Кайда", завзе властта в Дамаск и създаде ново правителство, въпросът кой трябва да управлява затворите стана спорен. Турция настоява затворите да бъдат предадени на новата администрация и предлага помощ за охраната им. От друга страна, САЩ подкрепят кюрдските сили да запазят контрола.
Кюрдските власти заявиха, че няма да предадат затворите на новото правителство. "Отговорността за охраната на този затвор е на коалицията и SDF," подчерта кюрдският офицер.
SDF охраняват около десет хиляди бойци на ИДИЛ, включително в затвора в Хасака, както и в лагера Ал-Хол, където са задържани хиляди семейства на предполагаеми бойци. В затвора затворниците продължават да проявяват радикални нагласи, като организират командни структури и планират бягства, сподели офицерът. "Не сме забелязали да са изоставяли идеите си," допълни той.
Кюрдската администрация многократно е призовавала чуждестранните държави да репатрират своите граждани, но много от тях отказват, позовавайки се на опасения за сигурността. През 2023 г. кюрдските власти обявиха планове да започнат сами да съдят задържаните.