Смяната на властта в Белия дом продължава да е тема номер едно в Руската федерация и в дипломатическите среди. На това посвещава е своя статия външният министър Сергей Лавров за списанието "Русия в глобалната политика", което писание се разпространява от почти всички руски агенции. От една страна, Лавров посочва като притеснителен лозунга на Доналд Тръмп "Америка на първо място", който е в "тревожно съзвучие" с хитлеристкото "Германия над всичко".

От друга страна обаче Сергей Лавров е склонен да даде време на САЩ и новата администрация на Тръмп, разчитайки, че ще се осъзнаят и ще приемат новите реалности. Външният министър предупреждава, че принципът на установяване на мир чрез сила може напълно да погребе дипломацията, а Лавров отправя критики към заявките на американските представители, в които не се вижда никакво уважение към Устава на ООН.

Но с връщането на републиканците на власт осмислянето на световните процеси след Втората световна война придобива ново измерение.

Едно от проявленията на този "правилен" ред беше курсът на Вашингтон към геополитическото развитие на Източна Европа, чиито експлозивни последици сме принудени да ликвидираме по време на специална военна операция.

Интересното е, че с констатациите, че настящото време не е нито 1991 г. нито 2017 г., когато настоящият обитател на Белия дом стъпи за първи път на "капитанския мостик". Сергей Лавров се позовава на руски анализатори, които правилно отбелязвали, че няма да има връщане към предишното състояние на нещата, което САЩ и техните съюзници защитаваха досега, тъй като демографските, икономическите, социалните и геополитическите условия са се променили необратимо.

Лавров чете в изявленията на новата американска администрация разбирането не само, че следвоенният световен ред е остарял, но и усещането, че той се използва като оръжие срещу интересите на Америка. Според дипломат №1 на Русия именно САЩ са тези, които не харесват основания на правилата ред, въпреки че той олицетворява егоизма на Запада след Студената война. Сега обаче вече не им е изгоден.

Освен това САЩ ще тестват с "каубойски атаки" световния ред, основан около ООН, и дали той ще поддава на интересите им.

"Многополярността се засилва и вместо да се противопоставят на този обективен процес, Съединените щати биха могли в обозримо историческо бъдеще да се превърнат в един от отговорните центрове на власт - наред с Русия, Китай и други сили. Затова и Лавров е уверен, че новата администрация скоро ще разбере международната реалност" и че тя е много по-богата с идеи.

Според ръководителя на руското външно министерство, в очакване на подобно отрезвяване, Русия ще продължи със съмишленици упорита работа за създаване на условия за адаптиране на механизмите за практическо изграждане на междудържавни отношения към реалностите на многополярността, международния правен консенсус на системата Ялта-Потсдам, въплътен в Хартата на ООН. Лавров отбелязва е заключителната декларация на БРИКС от Казан, октомври 2024 г., която отразявала общата позиция на държавите от мнозинството в света, и от пояснява, че Русия продължава ангажименти си по спазване на международното право. В крайна сметка тези държави формират облика на съвременния свят, а и представляват повечето от жителите на земята.