Изявленията на новия президент Доналд Тръмп са "сериозен ритник в задника на европейските столици", който трябва да определи "рамката на европейската автономия", заяви френският министър на отбраната Себастиен Лекорню в ефира на радио France Inter, съобщи Le Monde.

По време на встъпването си в длъжност Тръмп заяви, че страните от НАТО трябва да отделят 5% от БВП за отбрана и че САЩ са похарчили 200 млрд. долара повече за Украйна, отколкото останалите страни от блока. "Ройтерс" съобщи, че републиканецът възнамерява да поиска от Европа да възстанови тези средства.

Лекорню предположи, че "жестоките думи" на Тръмп могат да доведат до "шок и осъзнаване" в Европа на необходимостта от автономия, докато "в продължение на много десетилетия е имало изкушение да се влезе под ядрения чадър на САЩ".

Той призова европейските държави да развиват собствена отбранителна промишленост, като отбеляза, че "желанието да се купуват повече оръжия от САЩ е исторически контрапродуктивно".

Френският министър на отбраната разкритикува и думите на бившия външен министър на страната и изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия Стефан Сежурне за евентуална сделка с администрацията на Тръмп.

Брюксел би могъл да предложи на Тръмп повече инвестиции в собствената отбрана на Европа в замяна на "търговски мир" с Вашингтон.

"Няма да заменим военната си сигурност за хамбургери и, от друга страна, за германски автомобили", коментира Лекорню.

Става дума за плановете на Тръмп да наложи мита от 10-20% върху вноса от ЕС заради търговския дефицит. Европейската комисия изрази загриженост във връзка с това, тъй като европейски автомобили, фармацевтични продукти и други продукти на стойност 575 млрд. долара могат да бъдат атакувани, пише Politico.

Анализатор: До Великден руската икономика ще е в колапс

Анализатор: До Великден руската икономика ще е в колапс

Тръмп може да удари тежко руската петролна индустрия

Експерти, анкетирани от Bloomberg, допуснаха възможността за търговска война между ЕС и САЩ заради протекционистичните мерки. След встъпването си в длъжност на 20 януари той заяви, че Европа трябва да увеличи покупките на петрол и газ от САЩ, ако иска да избегне по-високи мита.