Британското правителство призова САЩ  да преразгледа своята външна политика.

Отношенията между Вашингтон и Лондон трябва да се базират на „ нов съюз, основан на общи ценности".

Това заяви при посещението си в американската столица, британският министър по въпросите на търговията и международното развитие Дъглас Александер, цитиран от Би-Би-Си.

В речта си там, той акцентира върху световния тероризъм и настоя за по-голямо международно фокусиране върху глобалните проблеми. Медията коментира, че изказването му в САЩ е било „загатната критика"към водената от американския президент Джордж Буш политика.

Изказването на Александер се случва в момента, в който камарата на представителите прие законопроект, според който американските военни в Ирак ще се изтеглят от страната до 1 април 2008 г.

Изолацията е неефективна и ненужна в един взаимообвързан свят,добавя Александер.

20 век бе век, в който силата на една държава се измерваше с това, доколко тя има потенциал да разрушава. В 21 век силата се определя от възможността една държава да си сътрудничи с други и желанието да създаде нещо общо със своите съюзници, допълва министърът.

Съюзът ни трябва да се основава не само на принципи, които ще ни предпазят от останалия свят, но и на такива, които ще подтикнат към общи действия с останалите страни, казва още Александер.

Александър, който е смятан за един от най-големите поддръжници на премиера Гордън Браун, добави и че просперитетът е немислим без обща борба срещу основните предизвикателства на днешния свят - световната сигурност, глобалното затопляне, бедността и болестите.

Това означава, че всички политически, религиозни и граждански лидери, независимо дали те се намират в САЩ, Европа, Близкия Изток или Африка, трябва да примат тези общи мерки към разрешаването на световните проблеми, допълни Александер.

В речта си той обръща и сериозно внимание и на правата на жените, като отбелязва, че в много краища по света женските организации спомагат занамаляването на детската смъртност и разпространението на вируса на СПИН.

Според много анализатори голяма част от казаното от министъра говори за едно явно дистанциране на Великобритания от американската политика.

За голяма част от  британското правителство американския президент взима изцяло едностранни и своеволни решения, допълва медията.