Властите в Италия разследват мафиотски клан за трафик на ядрени отпадъци и опит за производство на плутоний, информира Guardian.
Става въпрос за италианската Калабрийска мафия - Ндрангета, която стана известна през август във връзка с кървавото убийство на шестима мъже в Германия.
Смята се, че кланът е изпращал нелегално ядрени отпадъци в Сомалия, както и че е правил опит за нелегално производство на други ядрени продукти.
Двама от членовете на Калабрийската мафия са обект на разследване, заедно с осем бивши работници от Държавна агенция за ядрени проучвания Енеа.
Осемте бивши работници са заподозрени, че са плащали на гангстерите, за да се отърват от отпадъците. Това се случвало в периода 1980 - 1990 г. в един от центровете на агенцията - в Родондела - град в провинция Базиликата в Италия, който в момента се занимава само със „специални" и „рискови" отпадъци.
Според следователите Ндрангета се е развила от банда, която се занимава с отвличания в основен вносител на кокаин в Европа, благодарение на връзките си с колумбийските картели. Но обвинението за трафик на ядрени отпадъци я премества в съвсем друга категория, коментира Guardian.
От Енеа отричат обвинението и твърдят, че „Енеа винаги е работила по правилата и под строг държавен и международен надзор".
Разследването на съдия Франческо Басентини в град Потенца е базирано на работата на негови колеги и на изтичане в пресата на признание на ренегат - бифш член на мафията Ндрангета, който разказва за трафика на ядрени отпадъци.
Той твърди, че управител на Енеа е платил на клана, за да се отърве от 600 варела с токсични и радиоактивни отпадъци от Италия, Швейцария, Франция, Германия и САЩ, а мафиотите са ги транспортирали до Сомалия.
Но тъй като на кораба, чакащ на пристанището в Ливорно да пренесе отпадъците е имало място само за 500 варела, останалите 100 варела са били заровени тайно някъде в южния италиански регион Базиликата.
По думите на ренегата мафиотите не са искали да ги заровят в съседния регион Калабрия заради „любовта им към родното си място" и защото там вече имало прекалено много убити и заровени в пещерите хора, станали жертва на отвличане.
Тепърва разследващите трябва да открият точното местонахождение на заровените в провинция Базиликата варели.
След като било платено на местните политици в Сомалия, ядрените отпадъци били заравяни там.
Пратките са продължили да пристигат в Сомалия до 1990 г. докато мафиотите се специализирали в транспортирането на отпадъци, сред които радиоактивни болнични отпадъци.
И макар че ренегатът не споменава нищо за производство на плутоний, вестник Il Giornale писа вчера, че гангстерите може би са планирали да продават ядрените отпадъци на чужди правителства.
Антимафиотът Никола Гратери, който разследва разстрела в Германия през август на шестима италианци заявява: „Ндрангета нямат никакви задръжки и ако става дума за пари - те със сигурност ще се замесят дори и с ядрени отпадъци".
Nazional
на 12.10.2007 в 10:32:12 #4sofeto
на 10.10.2007 в 11:44:16 #3Punko
на 09.10.2007 в 23:00:57 #2nqkoi drug
на 09.10.2007 в 16:27:58 #1